19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

TOKAT/KIRŞEHİR/NİĞDE/TUNCELİ (AA) - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Tokat, Kırşehir, Niğde ve Tunceli'de düzenlenen törenlerle kutlandı.Tokat'ta, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının...

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

banner390

TOKAT/KIRŞEHİR/NİĞDE/TUNCELİ (AA) - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Tokat, Kırşehir, Niğde ve Tunceli'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Tokat'ta, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğrenciler, Gaziosmapaşa Stadyumu önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Meydandaki törende öğrenci grupları gösteri sundu. 

Törene, Tokat Valisi Cevdet Can, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün,  Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, İl Jandarma Komutanı Albay Erkan Alcakurt, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

-Kırşehir

Kırşehir'de Valilik önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Yaşar Bahçeci, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, protokol üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

Valilik önündeki törenlerde Kırşehir Belediyesi mehteran takımı ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

"Ecdada Mektup" ve çeşitli spor yarışmalarında dereceye girenlere Vali Şentürk tarafından hediyeler verildi.

- Niğde

Niğde'de, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Harun Turhan, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Kent Meydanı'nda devam eden törende Turhan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın bir milletin diriliş ve kuruluş destanının simgesi olduğunu kaydetti.

Turhan, bu kutlu yolda cansiparane şekilde kendilerini ortaya koyan ecdadın önünde bir kez daha saygıyla eğildiğini belirterek, şöyle konuştu: 

"Onların ruhlarının şad olmasını diliyorum. 19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Atatürk, 96 yıl önce kurtuluş mücadelesinin ateşini yaktığı bir gündür. Dolayısıyla bu günü Türk gençliğine armağan etmesinin haklı bir sebebi de Türk gençliğinin ceddinin bu kurtuluş mücadelesindeki cansiparane görevleridir. Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum." 

Törende, Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin savunma gösterileri ile Niğde Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisi beğeni topladı.

Öğrencilerin çeşitli gösteriler sunduğu törende, okullarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

-Tunceli

Tunceli'de, Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şefik Kara Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gençlik yürüyüşü düzenlendi.

Atatürk Stadı'nda düzenlenen etkinliklere, Tunceli Valisi Osman Kaymak, eşi Emine Kaymak, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Tarsuslu, Vali Yardımcıları Olgun Öner, Serdar Arslantaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şefik Kara, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikler kapsamında karate, judo, kick boks, sumo güreşi ve dağcılık gösterisinin yanı sıra uçurtma şenliği de düzenlendi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.