"2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı"

- Milli Eğitim Bakanı Avcı: - "Gelecek yıl ve önümüzdeki yıllarda çok daha kapsamlı ve büyük katılımlı şölenlerimiz devam edecek"


banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Dünyası Vakfı ve Eskişehir Valiliğinin işbirliği ile düzenlenen "2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı", Bakan Nabi Avcı'nın da katıldığı törenle sona erdi.

Avcı, Atatürk Spor Salonu'ndaki kapanış töreninde yaptığı konuşmada, etkinliğe katılan öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.

Yurt dışından gelen misafirlere teşekkür eden Avcı, "İnşallah burada bir ömür boyu sürecek dostluklar oluştu. Yunus Emre'nin dediği gibi, 'Geldik tanış olduk, inşallah işi kolay kıldık'. Bu şölenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek yıl ve önümüzdeki yıllarda çok daha kapsamlı ve büyük katılımlı şölenlerimiz devam edecek" diye konuştu.

Bakan Avcı'nın konuşmasının ardından 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı'nda "Tasarım" ve "Buluş" dallarında dereceye giren öğrenciler açıklandı.

"Tasarım" dalında "Birlik Dua Evi" projesiyle Moldovalı öğrenci Valeri Kapsaman birinci, "İp Cambazı Bisiklet" projesiyle Ömer Dursun ikinci ve "Fosforlu Seccade" projesiyle Ümral Şah üçüncü oldu.

"Buluş" dalında ise Halil Efe Öztürk "Kapıda Bırakmayan Kemer" projesiyle birincilik, Çağan Ünver "Güvenli Pencere" projesiyle ikincilik ve Alper Akkan ise "4n ile Şifreleme Programı" projesiyle üçüncülük ödülü aldı. 

Milli Eğitim Bakanı Avcı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, dereceye giren öğrencilere ödül verdi. Bakan Avcı ve beraberindekiler daha sonra stantları gezdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.