28 Şubat mağduruna önce 'takdir' sonra 'ihraç'

28 Şubat sürecinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden "disiplinsizlik" iddiasıyla ihraç edilen ve ilişiği kesilmeden bir ay önce takdirname alan Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Halit Bağdatlı, ihraç kararını bir süre ailesinden gizlemek zorunda kaldı.

28 Şubat mağduruna önce 'takdir' sonra 'ihraç'

banner390

KONYA (AA) - Abdullah Doğan - Konya'da yaşayan ve 28 Şubat sürecinde Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Halit Bağdatlı, ihraç kararını bir süre ailesinden gizlemek zorunda kaldı.

Bağdatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TSK'dan eşinin başörtülü, kendisinin de dindar olması nedeniyle atıldığını söyledi.

Bağdatlı, 28 Şubat sürecinde ise soruşturma açılmadan ordudan uzaklaştırıldığını dile getirerek, o günleri şöyle anlattı:

"Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığında görev yapıyordum. Gece yarısı muhabere askeri bana bir not sundu. Yazıda, iki yüzbaşı ve iki astsubayın ordudan YAŞ kararıyla ilişkisinin kesildiği bilgisi yer alıyordu. Bunlardan birisi bendim. Çok duygulandım. Daha önceden hiçbir isnat edilen suç yok. Zaten suçumuz olsa disiplin mahkemeleri var. Daha ağır suçumuz olsa askeri mahkemelerde yargılanırız. 22 Haziran 1998'de suçsuz yere ordudan atıldık."

İhraç edilmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığına dilekçe ile başvurduğunu belirten Bağdatlı, "Sonradan disiplinsizlik nedeniyle ordudan atıldığımızı öğrendik. Dilekçeyle müracaat ettik, 'nedir bu disiplinsizlik' diye. Bize verilen yazılı cevapta, 'YAŞ'ın 16 numaralı kararıyla ihraç edildiniz' denildi. Alay komutanı bile şaşırdı. Başarılı bir askerdik. Takdir edilen işler yapıyordum ve mesleğimi seviyordum" diye konuştu.

İhraç kararını bir süre ailesinden gizlemeye çalıştığını dile getiren Bağdatlı, üniversite sınavına girecek oğlunun moralinin bozulmaması için 2-3 gün üniformasıyla gezdiğini bildirdi.


Etiketler; #türkiye

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.