09 Ekim 2015 Cuma 17:07
19 Okunma
3. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu

ANKARA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeynep Çiğdem Çengel, dövmenin tarihinin 2 bin 300 yıl öncesine dayandığını belirterek, "Hun Türkleri'nde dövme bir statü göstergesiydi. Dövme bir aileye mensubiyeti ifade ettiği için özellikle saygın aileler ve asiller yaptırırdı" dedi.

Çengel, Kazan Belediyesi ile Ankara Üniversitesinin iş birliğinde düzenlenen, yurt içinden ve Türk Cumhuriyetlerinden akademisyenlerin katıldığı "3. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu"nda, "Hun Türkleri'nde dövme sanatına yansıyan figürler" konulu sunum yaptı.

Dövmenin tarihinin 2 bin 300 yıl öncesine dayandığını, Hun Türkleri'ne ait mumyalarda da dövmelere rastlandığını bildiren Çengel, "İskitler, Göktürkler ve Hunların dövme sanatıyla ilgilendiklerini biliyoruz. Hun Türkleri'nde dövme bir statü göstergesiydi. Dövme bir aileye mensubiyeti ifade ettiği için özellikle saygın aileler ve asiller yaptırırdı" dedi.

Günümüzde mürekkeple yapılan dövmenin geçmişte başka yöntemlerle gerçekleştirildiğini belirten Çengel, şu bilgileri aktardı:

"Yapılış tekniği ve kullanılan malzeme farklı olsa da dövmenin insanların üzerindeki etkisi değişmedi. Günlük hayatın içinden ya da fantastik canlıların resmedildiği dövmeler günümüzde 'toplum içerisinde kendisini farklı hissetme', 'dikkat çekme', 'vücudu süsleme' gibi gerekçelerle yapılıyor." 

Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64