8 Mart Dünya Kadınlar Günü

- Güdül Belediye Başkanı Yıldırım: - "Kadınların sosyal hayatın her alanında var olmasını çok arzu ediyorum. Kadınlar, sanat, siyaset, medya, hangi alanda olursa olsun eğer başarılı olacağına inanıyorsa mutlaka gerekli fedakarlığı göstermelidir''

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

banner390

ANKARA (AA) - Güdül Belediye Başkanı Havva Yıldırım, kadınların sosyal hayatın her alanında var olmasını çok arzu ettiğini ifade ederek, "Kadınlar, sanat, siyaset, medya, hangi alanda olursa olsun eğer başarılı olacağına inanıyorsa mutlaka gerekli fedakarlığı göstermelidir'' dedi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sadece 8 Mart'ın değil, yaşanan her günün kadınlar için özel olması gerektiğini belirtti.

Kadınların iş hayatında var olmak istediğini ifade eden Yıldırım, "Kadınların sosyal hayatın her alanında var olmasını çok arzu ediyorum. Kadınlar, sanat, siyaset, medya, hangi alanda olursa olsun eğer başarılı olacağına inanıyorsa mutlaka gerekli fedakarlığı göstermelidir'' diye konuştu.

Yıldırım, Güdül Belediyesi olarak kadınların her türlü taleplerine öncelik tanıdıklarını belirterek, ''Göreve geldiğimiz günden itibaren İŞ-KUR tarafından yönlendirilen kadınlara iş olanağı sağlamaya devam ediyoruz. Onların ufkunu açmaya yönelik projelerde yer alıyoruz'' dedi.

Siyasi hayata ilk adımı AK Parti ile attığına vurgulayan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kadına çok değer verdiğini belirterek, ''Cumhurbaşkanımız kadınların siyasette olmasını çok istiyor ve destekliyor. Bunu ilk olarak Cumhurbaşkanımız başlattı ve Başbakanımız da aynı desteği devam ettiriyor'' dedi.

- ''Zihinsel dönüşüm"

Erkek egemen bir toplumda yaşandığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"(Kadın yapamaz, beceremez) anlayışının yarattığı bu psikolojik çıta yavaş yavaş kırıldı diyebiliriz. Liyakat sahibi olduktan sonra bu çizilen sınırlar içerisinde sıkışıp kalan kadınlar, partimizde her zaman kendine bir şekilde yer buluyor. Eğer bir kadın, milletine, memleketine hizmet etmek için kendisini hazır hissediyorsa, mutlaka siyasette olmalı. Ev ekonomisine katkıda bulunması gerekiyorsa, iş hayatında da olmalı. Toplumumuz kadınlara yönelik bir zihinsel dönüşümü gerçekleştiriyor."

Gençlik Kolları dışında siyasette yer alan kadınların, genellikle emekli veya yetişkin çocuklara sahip anneler olduğunu belirten Yıldırım, ''Bunlar dışında siyaset yapan kadınlar maalesef sadece eşinin verdiği destek kadar devam edebiliyor, böyle sorunların ortadan kalkması gerekir'' değerlendirmesinde bulundu.

- "Güdül halkı nazik ve kibar"

Toplumun gözünde "erkek işi yaptığını" ifade eden Yıldırım, Türkiye'de aday gösterilen ilk başörtülü belediye başkanları arasında yer almanın gururunu yaşadığını ifade etti. Yıldırım, Güdül halkının kendisine nazik ve kibar yaklaştığını, en büyük pozitif ayrımcılığı Güdül'den gördüğünü söyledi.

Uzun yıllardır siyaset yaptığı için ailesinden uzak kaldığını anlatan Yıldırım, eşinin gerekli fedakarlığı kendisine gösterdiğini belirtti.

Çocuklarını az gördüğünü ifade eden Yıldırım, "Çocuklarım hep annelerinden mahrum büyüdüler. Bir annenin çocuklarının yanında, ihtiyacı olduğu durumlarda olamaması çok zor bir durum" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.