8 Mart Dünya Kadınlar Günü

- Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın eşi Hatice Ak, Avustralya Büyükelçisi’nin eşi Antoinette Merrilless ile birlikte “Kadınlar 8 Mart’ı Kutluyor” adlı bir etkinlik düzenledi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

banner390

ANKARA (AA)- Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın eşi Hatice Ak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Keçiören’de Avustralya Büyükelçisi’nin eşi Antoinette Merrilless ile birlikte “Kadınlar 8 Mart’ı Kutluyor” adlı bir etkinlik düzenledi.

Keçiören Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, ''Kadınlar 8 Mart’ı Kutluyor”etkinliği hakkında bilgi verildi.

Buna göre, Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi'nde Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak, Avustralya Büyükelçisi'nin eşi Antoinette Merrilless ile 40'a yakın ülkenin büyükelçilerinin eşleri, Bosna Hersek'ten gelen savaş mağduru kadınlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, kadınların ağırlıklı olarak aile, iş ve sosyal hayatındaki sorunları ile gündeme geldiğini ifade ederek ''Toplumumuzun bir yarısı erkek diğer yarısı kadından oluşuyor. Kadın ve erkek bir elmanın yarısı gibi eşittir. Kadın sadece bir gün değil, 365 gün hayatımızda var. Bunun için ben sizlerin 365 gününüzü kutluyorum” dedi. İslam dininde kadınların baş tacı edildiğini ve hak ettikleri yeri aldığını ifade eden Başkan Ak, “Maalesef bunu engellemeye çalışanlar yüzünden bazı sorunlar çıkıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Ak, Keçiören Belediyesi olarak kadınların el emeklerini, aile bütçelerine katkı sağlayacak birer araca dönüştürmelerine her zaman destek verdiklerinin altını çizerek şöyle konuştu:

''Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (KEÇMEK) ile 120 bin kursiyere ücretsiz eğitim verdik, bunun 90.000'i kadın. Bu sayede kendi iş yerini kuran birçok kadın kursiyerimiz kendine ait iş yerleri açarak iş hayatına atılma fırsat buldu. Bunun haricinde birçok kursiyerimiz de, sosyal paylaşım platformları üzerinden ya da internet siteleri üzerinden evde ürettikleri ürünleri Ankara ve Türkiye genelinde sipariş üzerine satma imkanı yakaladı. Kadınlarımızı iş hayatına dahil etmek, sosyal ve ekonomik gelişmişliğin önünü açmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Keçiören TOGEM vasıtasıyla başlatılan 1071 Kadın Girişimci Projesi’ni hayata geçirdik ve kadınların hayallerini gerçeğe dönüştürdük. Haftada 3 gün hizmet veren El Emeği Pazarımızdan ise totalde 58 kadın faydalandı. Osmanlı Spor ve Kültür Merkezimizde aylık ortalama 2 bin kadın spor ve kültürel aktivitelerden faydalanıyor. Basınevler Hanımlar Lokalimiz ise son 6 yılda 7 bin 500 kadına hizmet verdi.”

Ak, Aile Eğitim Merkezi aracılığıyla 2009 -2015 yılları arasında 50 bin kişiye seminer, 16 bin 527 kişiye bireysel danışmanlık hizmetinin yanı sıra, telefonla başvuranlara da yönlendirme, bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti verdiklerini kaydetti.

Şiddetin her çeşidine karşı olduklarını ve kadına yönelik şiddeti kınadıklarını vurgulayan Ak, kadın konukevlerinden 455 kadın ile beraberlerindeki 348 çocuğun hizmet aldığını, çalışan kadınlara kolaylık sağlamak için belediyenin kreş hizmeti verdiğini de belirtti.

- Konserdeki hareketli parçalarda izleyiciler halay çekti

Konuşmaların ardından Hatice Ak, Avustralya Büyükelçisi’nin eşi Antoinette Merrilless'e KEÇMEK kurs merkezlerinde yapılan el işlemesi bir tablo, Antoinette Merrilless de Ak'a, Aborjin el sanatı ürünü eserler hediye etti. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği sanatçıları Türk Halk ve Türk Sanat Müziği konseri verdi. Konserde seslendirilen eserlere eşlik eden izleyiciler hareketli parçalarda halay çekti.

Konserin ardından protokol heyeti, Aborjin sanatından örneklerin yer aldığı "Canning Stock Ülke Rotası" ve “Ait olmak- Avustralya'nın Yüzleri" adlı karma fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.