banner417
banner425
10 Mayıs 2015 Pazar 17:19
51 Okunma
banner416

ESKİŞEHİR (AA) - "Dünya'nın Rengi, Türkiye'nin Misafiri" sloganıyla, 8'incisi gerçekleştirilen "Uluslararası Öğrenci Buluşması", Eskişehir'de çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

Vilayet Meydanı'nda düzenlenen etkinliklerin 2'nci gününde Afgan öğrenciler tarafından, Afganistan'ın bağımsızlığını temsil eden Afgan Egemenlik Anıtı (Zafer Takı) maketinin açılışını gerçekleştirildi.

Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Nihat Demir, açılışta yaptığı konuşmada, Afganistan için bu anıtın çok önemli olduğunu söyledi.

İngiliz işgalinden kurtulduktan sonra zaferin anısına Afganistan'da 1919 yılında böyle bir eser yapıldığını ifade eden Demir, "Öğrenci kardeşlerimiz de Afganistan'ın sembolü olduğu için bu kapıyı yaparak etkinlik alanında sergilemek istediler. Kardeşlerimiz bu kapının yapılması için gece gündüz çalıştılar. Kapının açılmasında finansal olarak Eskişehir'de okuyan Afgan kardeşlerimiz destek verdi " diye konuştu.

Açılışın ardından Filistinli ve Gürcü öğrenciler, ülkelerine ait dans gösterileri sundu. Ziyaretçiler, Afgan Egemenlik Anıtı'nı ve standını gezdi. 

Programda ayrıca Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesinde öğrenim gören 60 ülkeden yaklaşık 300 öğrenci, kurulan stantlarda, geleneksel kıyafetleri ile ülkelerinin kültürel ürünlerini sergiledi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426