banner417
banner425
21 Şubat 2016 Pazar 12:06
9 Okunma
ABD'de Cumhuriyetçi aday adayı Bush yarıştan çekildi
banner416

WASHINGTON (AA) - ABD'de başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday adaylarından Jeb Bush, Güney Carolina'daki ön seçimin ardından yarışı bıraktığını açıkladı.

ABD'de devam eden başkanlık yarışında ön seçim süreci sürerken 20 Şubat'ta Cumhuriyetçilerin Güney Carolina'da gerçekleştirdikleri ön seçimin ardından eski Florida Valisi Jeb Bush yarıştan çekildiğini bildirdi.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre yüzde 8 oy alan Bush, kampanyasını sona erdirdiğini beyan ederek, "İnsanlar Iowa ve New Hampshire'dan sonra Güney Carolina'da da tercihlerini ortaya koydular, bu sebeple bugün itibariyle kampanyamı sonlandırıyorum" dedi.

İlk ön seçimlerin yapıldığı Iowa eyaletinde yüzde 2,8 oy alan Bush, sonraki durak New Hampshire'da ise yüzde 11 oy alabilmişti. Güney Carolina'da da umduğunu bulamayan Bush, yarıştan çekildi.

"ABD'nin güçlü bir başkana ihtiyacı olduğunu ve bunu ancak Cumhuriyetçi bir adayın gerçekleştirebileceğini" ifade eden Bush, eski ABD Başkanı George W. Bush'un da kardeşiydi.

Bu sonuçla Cumhuriyetçi aday adaylarının sayısı beşe inmiş oldu. Cumhuriyetçilerde yarışı önde götüren emlak milyarderi Donald Trump'ı Teksas Senatörü Ted Cruz, Florida Senatörü Marco Rubio, Ohia Valisi John Kasich ve beyin cerrahı Ben Carson takip ediyor.

Muhabir: Hakan Çopur

Anahtar Kelimeler:
Dünya
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426