banner417
23 Şubat 2016 Salı 12:09
16 Okunma
Aksaray'daki tarihi Ulu Camii'ye yeni mihrap
banner416

AKSARAY (AA) - Aksaray’da Karamanoğlu Mehmet Bey Camii olarak da anılan tarihi Ulu Camii'ye yeni mihrap yapıldı.

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Mesud döneminde yapımına başlanıp, II. Kılıçarslan döneminde tamamlanan ve kitabesinde, 1408 yılında Karamanoğulları tarafından yeniden inşa edildiği bilgisi yer alan Aksaray Ulu Camii'nin mihrabı Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü tarafından yenilendi.

Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi caminin Cumhuriyet döneminde alçıdan yapılan mihrabının yerine ceviz ağacından yeni bir mihrap yapıldığını söyledi.

Alçı mihrabın taş yapısı ve 800 yıllık orijinal ahşap minber ile uyumlu olmadığını ifade eden Genç, geçmişte de mihrabın yenilenmesi için girişimlerde bulunduklarının ancak mihrapla ilgili bir bilgi belge olmadığı için Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun bu yenilemeye sıcak bakmadığını belirtti.

Alçı mihrapta sürekli dökülme ve sıkıntıların yaşanması üzerine, yeni bir proje uygulanabileceği kararının alındığını ifade eden Genç, "Aksaray Valisi Şeref Ataklı ve vatandaşların bu konudaki talepleri üzerine mihrapla ilgili bir çok camide inceleme yapıldı. En son Ürgüp Taşkın Paşa Camii mihrabının Aksaray Ulu Camii'ye uygulanabileceği fikri öne çıktı. Kısmen bu mihrap örnek alındı. Ancak daha da sadeleştirildi. Ulu Camii minberinin ahşap olmasından dolayı mihrap da yapıya göre değerlendirildi. Çünkü mihrapla ilgili hiçbir bilgi ve belgeye ulaşılamadı, bu nedenle ahşap mihrap seçimi yapıldı. Proje son şeklini aldıktan sonra kurul kararının ardından mihrap uygulaması yapıldı” dedi.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64