banner417
banner425
03 Kasım 2014 Pazartesi 11:08
21 Okunma
Artvin’de Yoğun Kar Yağışı
banner416
Artvin’de yoğun kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı Ahlat Köyü’nün yaylasında mahsur kalan 250 koyun ve çobanlar AFAD ekipleri tarafından başarılı bir kurtarma operasyonu ile kurtarıldı.

Artvin’de kış bu yıl beklenenden erken geldi. Havaların biranda soğuması ve ani kar yağışı Artvin’de hayatı olumsuz etkiledi. Artvin’in Merkez, Ardanuç, Şavşat, Borçka ve Murgul ilçelerinde kar yağışı etkisini yoğun şekilde hissettirdi. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 15 santimetreden 1 metreye kadar değişen kalınlığa ulaştı. Birçok köy yolunda da ulaşım trafiğe kapanmış durumda.

Kar yağışı nedeniyle birçok köyde çobanlarda kışa hazırlıksız yakalandılar. Ahlat Köyü’nde 1750 rakımlı Saçınga Yaylası’nda bir çoban ile 250 koyunun mahsur kaldığı haberi Artvin Valiliği’ne ulaştı. Kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kalan koyunlar için bir operasyon düzenlendi. Artvin Valisi Kemal Cirit’in emriyle İl AFAD Müdürlüğü’nün kurtarma ekibi kar araçlarıyla yola çıkarak çoban ve koyunların mahsur kaldığı yaylaya ulaştılar. Merkeze 25 kilometre uzaklıktaki yaylada koyunları ve çobanı kurtaran ekipler, çoban ve koyunlarını sağ salim Ahlat Köyü’ne ulaştırmayı başardılar. Operasyonun başarıyla tamamlandığı haberini ise Artvin Valisi Kemal Cirit verdi. Vali Cirit kendisine ait facebook sayfasından; “ Kar yağışıyla tanıştık bugün... Yollarımız açık ancak sürücülerimizin zincirsiz yola çıkmamalarını önemle hatırlatmak isterim...Bu arada İlimiz merkeze 25 km uzaklıkta 1750 rakımlı Ahlat köyü yaylasında mahsur kalan 250 küçükbaş hayvan ile çobanı İl AFAD Müdürlüğü ekibimiz tarafından kurtarılmıştır... Ekibimize teşekkür ediyorum. Geçmiş olsun...” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426