Asam’da, Lozan Görüşmelerinde Patrikhanenin Statüsü Konuşuldu

Araştırmacı yazar Ahmet Anapalı, ASAM’da, Avrasya Bir Vakfı’nca Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde düzenlenen Lozan Görüşmeleri’nde Patrikhane’nin statüsünün belirlenmesinde hahambaşı Haim Nahum’un rolü" konulu konferansta...

Asam’da, Lozan Görüşmelerinde Patrikhanenin Statüsü Konuşuldu

banner390
Araştırmacı yazar Ahmet Anapalı, ASAM’da, Avrasya Bir Vakfı’nca Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde düzenlenen Lozan Görüşmeleri’nde Patrikhane’nin statüsünün belirlenmesinde hahambaşı Haim Nahum’un rolü" konulu konferansta konuştu. Araştırmacı-Yazar Ahmet Anapalı, Osmanlı’nın Patrikhane ve Ortodoksluğa bakışını değerlendirerek Lozan görüşmelerinin nasıl şekillendiğini anlattı.

Fatih Sultan Mehmet’in, Katoliklere karşı Ortodokslarla çok iyi bir ilişki içerisinde olduğunu anlatan Anapalı, şöyle konuştu: “Papa’lık tarafından dinden çıkmakla suçlanan ve aforoz edilen Ortodoksluk bugün varsa eğer, Osmanlı’nın sayesinde vardır. Bitmek üzereyken Ortodoksluğu ve Fener’deki Patrikhaneyi, Roma İmparatorluğu döneminden daha çok şahlandıran, daha çok yetki ve özgürlük veren Fatih Sultan Mehmet’tir."

ASAM Genel Müdürü Ömer Özkaya da, konferansta, Anapalı’nın görüşlerini destekleyen bir belge sundu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.