banner417
banner425
08 Aralık 2014 Pazartesi 16:04
53 Okunma
Balıkçılardan Kota Önerisi
banner416
Son günlerde yaşanan bolluk nedeniyle balık fiyatlarında gözlenen düşüş, tüketiciyi sevindirirken balıkçı esnafını zor durumda bırakıyor. Semt pazarlarında perakende balık satışı yapan balık esnafı, halkı balık yemeye davet ederken, ihtiyaç fazlası balık avlandığını da ifade etti.

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan balık, ihtiyaç fazlası avlanma nedeniyle ucuza tüketilmeye başlandı. Balık fiyatlarının ilk bakışta sevindirici olduğunu anlatan balıkçılar bu durumun uzun vadede hem tüketiciye hem de üreticiye olumsuz yansıyacağını iddia etti.

Denizlerde su ürünleri avlayan her tekneye yıllık ve günlük olarak avlanma kotası getirilmesi gerektiğini savunan Aliağa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kemal Yılmaz, “Türkiye’de sürdürülebilir balıkçılık yapmak istiyorsak, arz-talep dengesini kurmak zorundayız” dedi. Türkiye’de balıkçıların ‘Nasıl olsa bu sezon balık bol, en iyisi bitene kadar avlayalım’ düşüncesiyle denize açıldığını öne süren Yılmaz, bu şekilde bir avcılık anlayışının denizlere büyük zarar verdiğini ve balıkçıların adeta bindiği dalı kestiğini söyledi.

“GELECEKTE BEDELİ AĞIR OLUR”

Avlanma kotası uygulanmadığı takdirde gelecek nesillerin, balığı ancak akvaryumda görebileceğini söyleyen Kemal Yılmaz, “Kısa vadede gerçekleşen ucuzluk, hiç kimseyi sevindirmesin. Çünkü bugün ucuza tüketilen ürünün bedeli gelecekte çok daha ağır olabilir. Kaldı ki tüketim noktasında da maalesef dünyanın çok gerisindeyiz. Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başı yılda 24 kilo, dünya genelinde yaklaşık 17 kilo balık tüketiliyor. Ülkemizde ise bu rakam 7.6 kilo seviyesinde” diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426