Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler

- Genç Memur-Sen üyeleri, Çorum, Çankırı, Kastamonu ve Tokat'ta Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıları protesto etti

Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik harekata tepkiler

banner390

SAMSUN (AA) - Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılar, Çorum, Çankırı, Kastamonu ve Tokat'ta protesto edildi.

 Çorum Hürriyet Meydanı'nda toplanan Genç Memur-Sen Çorum Temsilciliği üyeleri, Esed rejiminin Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılarını protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Fatih Çınar, sendika olarak Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacaklarını, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Uluslararası toplumu Hatay'ın güneyindeki Bayırbucak Türkmenlerine yönelik zulüm sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet eden Çınar, "İnsanlar Şii, Sünni, Süryani, Nasrani, Alevi diye kamplara ayrılmaz. Ümmet noktasında buluşursak Ortadoğu'da insanlar petrolden daha değerli hale gelir, sömürü biter, emperyalist şebeke bölgeyi terk eder" dedi.

"Ey insanlık, Paris'te öldürülen insanlar için ağlaman bizi umutlandırmıştı. Umudumuza katran dökme, Bayırbucak için de ayağa kalk" ifadesini kullanan Çınar, şunları kaydetti:

"Bayırbucak'ta Türkmendağı'nda, Suriye'de olanlardan 'bize ne' diyemeyiz. Orada tarihimiz var, asırlardır süren kardeşliğimiz var. Orada mazlum insanlar ve öldürülmek istenen insanlık var. Orada yaşayan kadın ve çocuklar, canlarına kasteden eli kanlı katil Esed ve destekçisi Rusya'nın zulmüne terk edilemez."

Eyleme Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı bazı sendika üyeleri ile vatandaşlar da destek verdi.

 

- Çankırı

Genç Memur-Sen Çankırı Temsilcisi Mehmet Akif Demirelli, Karatekin Parkı'nda düzenlenen protestoda, yaşananların zulüm olduğunu söyledi. İnsani, vicdani ve tarihten beslenen sorumlulukla bu açıklamayı yaptıklarını anlatan Demirelli, şöyle konuştu:

"Bugün mazluma sahip çıkma günü. Bugün Esed'e, Putin'e, DAEŞ'e, İran'a ve zulme ortak olan bütün zalimlere, canilere ve vahşilere karşı olduğumuzu haykırma günü. Vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çeviren, kendi halkına zulmeden Esed, sözde DAEŞ'e mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya'nın, bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran'ın desteğini alıyor, hep birlikte Bayırbucak Türkmenleri'nin yaşadığı köylere fosfor ve misket bombaları yağdırıyorlar. Üstelik kadın, çocuk, yaşlı demeden sivilleri öldürüyorlar."

 

- Kastamonu

Genç Memur-Sen Kastamonu Temsilcisi Ümit Vaysaloğlu da Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, Beşar Esed'in vahşet saltanatını sürdürmek için ülkesini cehenneme çevirdiğini, kendi halkına zulmettiğini ifade etti.

Esed'in sözde DAEŞ'le mücadele için bölgeye gelen emperyalist Rusya'nın bölgeyi kendi inancı doğrultusunda tahkim etmek isteyen İran'ın desteğini aldığını anlatan Vaysaloğlu,şöyle devam etti:

 "İnsanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi herkesin bizimle mağdurlara ve mazlumlara sahip çıkmanın yürek yangınını taşıdığına inanıyorum. Zalim Rusya'yı, katil Esed'i, Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırıları ve katliamlarından dolayı esefle kınıyor, lanetliyoruz. Mazlumun dinini, ırkını, mezhebini hiçbir zaman sormadık. Kimden gelirse gelsin zulmün karşısında, kim olursa olsun mazlumun yanında olduk. Bu anlayışla Bayırbucak Türkmenleri başta olmak üzere Suriye'de hayatını kaybeden Türkmen, Arap ve Kürt kardeşlerimize, masum ve mazlum insanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz" diye konuştu.

 

- Tokat

Tokat Yeraltı Çarşısı'nda Genç Memur-Sen üyelerince düzenlenen gösteride sendika üyeleri, Türk ve Türkmen bayrakları açarak "Katil Esad Suriye'den defol" ve "Bayırbucak Türkmenleri yalnız değildir" şeklinde slogan attı. 

Genç Memur-Sen İl Başkanlığı adına basın açıklamasını okuyan Tuğba Ceylan, Rusya ve Esed'i Bayırbucak Türkmenlerini yok etmeye yönelen saldırılardan dolayı kınadı.

Bayırbucak Türkmenlerine asimilasyon ve sürgün politikalarıyla zulmedilmesine sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Ceylan, "Uluslararası toplumu Putin, Esed, DAEŞ, İsrail ve İran ortak yapımı zulüm sahnesini yıkmaya ve vahşet senaryosunu yırtmaya davet ediyoruz. Biz bütün insanlığı, her türlü katliama karşı birlikte hareket etmeye, kan ve gözyaşına el birliğiyle son vermeye davet ediyoruz. Ben, sen, o değil biz olursak Esed gider, vahşet biter" dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.