Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

- Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kırıkkale, Nevşehir ve Niğde'de törenlerle anıldı

Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

banner390

KIRIKKALE (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında Kırıkkale, Nevşehir ve Niğde'de düzenlenen törenlerle anıldı.

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene, Vali Ali Kolat, Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, Belediye Başkan Vekili Mutlu Erol Bakır, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenk sunumunun ardından, Saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada çevre yollardaki trafik akışı durdu, vatandaşlar da saygı duruşuna eşlik etti. 

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından göndere çekilen bayrak yarıya indirildi. 

Tören, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğündeki, Atatürk konulu resim sergisinin açılışıyla devam etti.

Vali Kolat, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bu seviyelere gelmesinde Atatürk'ün ve arkadaşlarının çok büyük çabalarının olduğunu belirterek, "Cumhuriyet, Atatürk sayesinde kurulmuştur. Bugün demokratik bir ülke konumuna gelmemizde çok büyük emeği vardır. Demokrasimiz onun sayesinde Batı seviyesine ulaşmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyoruz" dedi. 

Tören, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rafet Metin'in verdiği "Atatürk ve Vatan, Millet Sevgisi" konferansıyla devam etti.

- Nevşehir

Nevşehir'de Valilik önündeki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Saat 09.05'te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene, Vali Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Hasan Ünver, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Nevşehir Lisesi öğrencilerince Nevşehir Kültür Merkezi'nde düzenlenen programla devam etti.

- Niğde

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu. Yoldan geçen vatandaşlar da saygı duruşuna eşlik etti.

Törene, Vali Vekili Abdullah Uçgun, AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Garnizon Komutanı Albay İbrahim Taşkın, Belediye Başkan Vekili Yakup Yerlikaya da katıldı.

İl Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda devam eden törende, Niğde Anadolu Lisesi öğrencileri korosu tarafından Atatürk'ün sevdiği şarkılar seslendirildi, oratoryo gösterisi sunuldu.

Törende, Atatürk'ün zeybek oynaması da canlandırıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.