Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki

KONYA (AA) - Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Konya şubesi üyesi bir grup avukat, Charlie Hebdo dergisinden bazı karikatürlere köşelerinde yer verdikleri gerekçesiyle, Cumhuriyet gazetesinin iki yazarı ve gazete yöneticileri hakkında suç...

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki

banner390

KONYA (AA) - Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Konya şubesi üyesi bir grup avukat, Charlie Hebdo dergisinden bazı karikatürlere köşelerinde yer verdikleri gerekçesiyle, Cumhuriyet gazetesinin iki yazarı ve gazete yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

HUDER Konya Şube Başkanı Mehmet Şamil Şenalp, Konya Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıların sorumlusunun İslam alemi olarak gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

İslam'ın huzur ve barış dini olduğuna dikkati çeken Şenalp, İslam'ın terör ile bir arada anılmasını çirkin bir proje olarak nitelendirdiklerini ifade etti.

Şenalp, Paris'te yaşanan saldırının ardından Cumhuriyet gazetesinin, Charlie Hebdo dergisindeki bazı karikatürleri yayınlamasının, İslam alemine yönelik yürütülen komplonun devamı olduğunu aktardı.

"Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içeren, aşağılama ve değersiz görmeye yönelik girişimleri" kınayan Şenalp, "İfade hürriyeti Peygamber Efendimize istediğini söyleyebilme, onu istediği gibi resmedebilme hakkını vermez. Dini değerlere hakaret, fikir ya da basın özgürlüğü söylemleri ile maskelenemez" diye konuştu.

Şenalp, yaşananlara ilişkin kayıtsız kalmayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet gazetesi yetkililerinin ve köşe yazarları Ceyda Karan ile Hikmet Çetinkaya'nın Müslümanları derinden üzen ve tepkilerini çeken karikatürleri köşelerinde yayınlayarak suç işlediklerini düşünüyoruz. Bu nedenle haklarında Konya Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunuyoruz. Tüm inananları, basın yoluyla Müslümanların kutsallarına hakaret eden ve bu şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik edenlerin her türlü kışkırtmalarına karşı, tepki ve mücadeleyi hukuk içinde vermeye davet ediyoruz."

Açıklamanın ardından şikayet dilekçesi, Konya Cumhuriyet Başsavcılığına verildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.