banner455

Çubuk'ta şap hastalığı karantinası

- Karantina uygulaması başlatılan ilçede hayvan pazarı geçici olarak kapatıldı

banner444

Çubuk'ta şap hastalığı karantinası

- Karantina uygulaması başlatılan ilçede hayvan pazarı geçici olarak kapatıldı

15 Aralık 2015 Salı 14:37
7 Okunma
Çubuk'ta şap hastalığı karantinası
banner416

ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde, büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

Çubuk İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cengiz Akbayrak, yaptığı yazılı açıklamada, Ömercik ve Yakuphasan mahallerinde şap hastalığı tespit edildiği ve gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

Karantina uygulaması başlatıldığını ve hayvan pazarlarının kapatıldığını kaydeden Akbayrak, şu ifadeleri kullandı:

"İlçemizde önceki ay bazı büyükbaşlarda 'çiçek' hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatılmıştı. Karantina uygulaması devam ederken, son günlerde de özellikle hayvan sayısının yoğun olduğu Ömercik ve Yakuphasan mahallelerimizde şap hastalığı tespit edildi. Diğer mahallelerimizde de kısmen görülen şap hastalığının yayılmasının engellenmesi ve hastalık nedeniyle vatandaşlarımızın mağdur olmalarının önlenmesi amacıyla İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonunun kararı gereğince mezbahaya kesim haricindeki hayvan hareketleri dışında, ilçemizdeki büyük ve küçükbaş her türlü hayvan hareketi yasaklanmış, ayrıca hayvan pazarı ikinci bir emre kadar kapatılmıştır."

İdari ve fenni tedbirler alınarak aşılama ve ahırlarda dezenfekte çalışmalarına başlandığını bildiren Akbayrak, yetiştirici ve saha çalışanlarından hijyen ile dezenfeksiyon kurallarına uymalarını istedi.

Anahtar Kelimeler:
ÇubukşapKarantina
Yorumlar

banner447

banner315

banner457

banner428

banner411

banner337

banner450

banner426

banner458