Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de

KAYSERİ (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi hakkındaki idam kararının sadece Mısır'ın cuntasını değil, aynı zamanda Türkiye'deki gazeteci kılıklı bazı sivil darbecileri de sevindirdiğini belirterek, "Eskiden beri attığı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de

banner390

KAYSERİ (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi hakkındaki idam kararının sadece Mısır'ın cuntasını değil, aynı zamanda Türkiye'deki gazeteci kılıklı bazı sivil darbecileri de sevindirdiğini belirterek, "Eskiden beri attığı manşetlerle, yaptığı tetikçilikle darbecilerin sesi olmuş bir gazetenin internet sayfası dün bu haberi şahsımı da ima edecek şekilde sevinçle verdi" dedi.

Radisson Blu Hotel'deki yemekte bir araya geldiği sivil toplum örgütü temsilcilerine hitap eden Erdoğan, Putin'in geçenlerde Rusya'da yatırım yapmayan, pasif direnişte bulunan iş adamlarını toplayarak, "Hepiniz yatırım yapacaksınız, yapmadığınız takdirde tüm yatırımlarınıza el koyacağım" dediğini söyledi. 

"Biz böyle bir şey istemiyoruz" diyen Erdoğan, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağının her yerinde her türlü imkanı iş adamlarına hazırladıklarını anlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu'nun sesinin yükseldiğini, ülkenin geleceğinde çok umutlu olduğunu dile getirdi.

Milletvekili genel seçiminin öneminin, eski Türkiye heveslileri tarafından da iyi bilindiğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Bunun için ellerindeki tüm imkanlarla, araçlarla hiçbir sınır ve ilke tanımadan üzerimize geliyorlar. Hangi medya grupları nasıl saldırıyor. Ben seni tanıyorum, sen de beni tanı, senin hakkında ne düşündüğümü de bil. Zaten bunlar bizim ailelerimize varıncaya kadar her türlü saygısızlığı, hakareti yaptılar. Ama biz bunlara hakaret yapmadık. Biz, 'Haysiyetli olun, onurlu olun, bizim onurumuzla, haysiyetimizle oynamayın, bulunduğumuz makamın haysiyetiyle, onuruyla oynamayın. Oynarsanız bunun da bir bedeli olur' dedik. Bunlar şu anda ellerindeki imkanların, beyaz Türkler ya, büyüklüğüne bakıyorlar. Bugün var, yarın olmaz ne yapacaksın. Yalnız kapalı kapılar ardında bu irtibatları yapıyorlar, bir araya geliyorlar. Çünkü bunlar gezicidir. Gezide de bunları boyunlarına falan taktılar, onlarla yürüdüler falan."

- Mursi hakkındaki idam kararı 

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin idama mahkum edilmesini de değerlendiren Erdoğan, Mısır'da cunta rejiminin, halkın oylarıyla seçilmiş cumhurbaşkanını idama mahkum ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tevafuk ya o da yüzde 52 ile seçilmişti, biz de yüzde 52 ile seçildik. Şimdi o Doğan Medyası başlık atıyor, 'Şok karar, yüzde 52 halkın oylarıyla seçilmiş Mursi idama mahkum oldu.' Yani ne demek bu, ne demek istiyorsun. Ondan sonra itiraz sesleri yükselince, sosyal medyadan saldırılar başlayınca bu sefer hemen kaldırıyorsun. Kaldırıp, 'biz onu demek istemedik, şunu demek istedik, bunu demek istedik.' Şimdi köşe yazılarında da bunu yazıyorlar. Niye, çünkü bunlar dürüst değiller."

- "Mısır demokrasisinin idam fermanıdır"

Erdoğan, Mursi hakkındaki kararın muhatabının, umutlarını, taleplerini, beklentilerini meşru siyasete bağlamış tüm Mısır halkı olduğunu belirterek, şöyle devam etti: 

"Bu karar, Mısır demokrasisinin idam fermanıdır aslında. Dün verilen kararla Mısır'daki demokrasi umutlarına, adalete, barış, huzur beklentisine bir kez daha kurşun sıkılmıştır. Ancak bu kararın sadece Mısır'ın cuntasını değil, Türkiye'deki gazeteci kılıklı bazı sivil darbecileri de sevindirdiğini görüyoruz. Eskiden beri attığı manşetlerle, yaptığı tetikçilikle darbecilerin sesi olmuş bir gazetenin internet sayfası, dün bu haberi şahsımı da ima edecek şekilde sevinçle verdi. Bundan birkaç gün önce de paralel örgütün militanı olan, geçmişi hukuk katliamlarıyla dolu bir savcı, bizi rahmetli Adnan Menderes'in akıbetiyle tehdit etmişti. Biri açıktan diğeri de güya imalı şekilde bizi beyaz gömlek ve yağlı urganla tehdit ediyor. Bu yağlı urganı zaten siyasilerin içerisinden yapanlar da oldu. İşte geçen gün Erzurum'da vatandaşın üzerine o yağlı urganı atıyor. Peki neticesi ne oldu. Millet ferasetiyle konuşur, milletin feraseti başkadır. Bu mahfillere bugün bir kez daha açık ve net olarak ifade ediyorum. Bunların yularını elinde tutan ağababalarına sesleniyorum, o üst akla sesleniyorum, biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık. Biz ölümü bir saat gibi kolumuzda taşıyoruz. Her zaman söylüyorum, korkaklar zafer abidesi dikemezler. Evelallah bizim Allah'tan başka kimseden korkumuz yok. Biz ölümü öldürmüşüz, sizin tehditleriniz vız gelir tırıs gider. Şayet bu tehditlerin, imaların aba altından sopa göstermelerin bizi yeni Türkiye'yi inşa yolundan vazgeçireceğini düşünüyorlarsa boşuna uğraşıyorlar."

-"Bu tekerlek tümsekte kalmaz"

Necip Fazıl Kısakürek'in "Mehmedim sevinin başlar yüksekte, ölsek de sevinin eve dönsek de, sanma bu tekerlek kalır tümsekte, yarın elbet elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir" dizelerini okuyan Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Ben de bizim için Menderes ve Mursi gibi bir akıbet hayalleri kuranlara diyorum ki, bu tekerlek tümsekte kalmaz. Bu davayı sürdürecek nice Tayyip Erdoğanlar var, nice Mursiler, nice Menderesler var, yeni Türkiye idealine omuz verecek milyonlarca Anadolu evladı var. Arkası gür geliyor. İşte Kayseri burada. Kayseri bu tekerliği tümsekte bırakır mı, Kayseri yarınlarına sahip çıkmaz mı, Kayseri bu darbeci zihniyete hak ettiği dersi vermez mi, paralel örgütüyle, bölücü örgütüyle, anamuhalefetiyle, diğer muhalefetiyle bir olup bu ülkenin, bu milletin tüm kazanımlarına saldıranlara Kayseri 7 Haziran'da 'dur' demez mi.

Çok enteresan şu anda, bölücü terör örgütüyle iş tutanlarla bu paralel örgüt iş tutuyor. Bu kadar açık, her şey ortada. İşte bugün gazetelerde de var, oturmuşlar beraberce ne yapacaklarının adımlarını atıyorlar. Yerine göre. Ne yapıp yapıp, bölücü terör örgütünün desteğindeki siyasi hareket barajı aşmalı, böyle bir gayretin içerisindeler." 

Van ziyareti sırasında kadınların devamlı tehdit altında olduklarını dile getirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hani demokrasi, barış diyordun. Bu tehdit nedir, niye bu tehditleri yapıyorsunuz. Çok açık ve net. Şimdi aynı yöntemi Batı'da da yapmaya başladılar. Ne yaparlarsa yapsınlar. Eğer namuslu insanlar, namussuzlar kadar cesur olmazsa başarıyı yakalayamayız. Bunu yakalamak zorundayız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin eski Türkiye heveslilerini bir kez daha sukutuhayale uğratacağına inandığını dile getirdi. 

Erdoğan, otel çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. 

(Bitti) 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.