Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'li Yıldırım'a dava

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım hakkında, 26 Şubat 2016'da TBMM Genel Kurulu'ndaki ifadeleri nedeniyle 50 bin lira manevi tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'li Yıldırım'a dava

banner390

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım hakkında, 26 Şubat 2016'da TBMM Genel Kurulu'ndaki ifadeleri nedeniyle 50 bin lira manevi tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları Hüseyin Aydın, Muammer Cemaloğlu, Burhanettin Sevencan ve Tuğba Sağlam Eker'in, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine verdiği dava dilekçesinde, Yıldırım'ın, 26 Şubat 2016'da TBMM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Erdoğan'ın "şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde, şeref, haysiyet ve onuruna yönelik olarak tamamen gerçek dışı ithamlarda bulunduğu" kaydedildi.

Yıldırım'ın konuşmasına yer verilen dilekçede, ifadeleri ile eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını açıkça aştığı belirtildi.

Erdoğan'ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) mal beyanında bulunduğu hatırlatılan dilekçede, bu mal beyanının Resmi Gazete'de yayımlandığı, mal varlığının da bu şekilde herkesin erişimine açıldığı ifade edildi.

Yıldırım'ın TBMM Genel Kurulu'nda kullandığı ifadelerin haksız ve hukuk kurallarına aykırı olduğu kaydedilen dilekçede, amacın Erdoğan'ı toplum önünde küçük düşürmek olduğu savunuldu.

Dilekçede, Yıldırım'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı Meclis Genel Kurulunda sarf ettiği ifadeleri nedeniyle 50 bin lira manevi tazminatla cezalandırılması talep edildi.


Etiketler; #türkiye

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.