Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

- Konya, Aksaray, Karaman ve Afyonkarahisar'da tören düzenlendi

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

banner390

KONYA (AA) - Konya, Aksaray, Karaman ve Afyonkarahisar'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama programları düzenlendi.

Konya'daki kutlama programı, Valilik binasında gerçekleştirilen törenle başladı. Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar ile protokol üyelerinin bayramını tebrik etti. 

Konya Atatürk Stadı önünde devam eden kutlamalar çerçevesinde, protokol üyeleri tören aracına binerek vatandaşları selamladı.

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Konya Valisi Muammer Erol, yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in kuruluşunun 92. yılını coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Atatürk'ün 92 yıl önce koyduğu; "Muassır medeniyetler seviyesine ulaşma" hedefinde büyük mesafeler almanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Erol, şunları kaydetti:

"Bugün Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, gelişmiş ekonomimiz, yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz dostlarımıza güven ve övünç kaynağı olup, örnek  teşkil etmekte, milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçleri ve vatan hainlerini ise korku ve telaşa düşürmektedir. Bu millete düşmanlık ve hainlik hissi besleyenler şunu asla unutmasınlar ki;  bu millet sevdiğini ölümüne sever, düşmanının peşini ise yok edinceye kadar bırakmaz, hainliklerin hesabını muhakkak sorar."

Program, tören geçişiyle sona erdi.

- Karaman

Karaman'da da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Aktekke Kent Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. 

Karaman Valisi Murat Koca, törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okudu.

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Bayram dolayısıyla şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Program, geçit töreni ile sona erdi. 

- Aksaray

Aksaray'da da  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kent Meydanı'nda düzenlenen törene kutlandı. 

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile birlikte, törene katılan vatandaşlar ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Törende Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali Ataklı, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin, millet iradesinin yönetime yansıması olduğunu aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin herkese sunulmuş ve emanet edilmiş en büyük, en kutlu armağan olduğunu anlatan Ataklı, "Cumhuriyet doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bu topraklar üzerinde yaşayan, tasada ve kıvançta bir, yüreği bayrak ve vatan sevgisi ile dolu olan Anadolu insanının birlik ve bütünlüğünün en güzel tezahürüdür. Milletimiz bugünlere nasıl gelindiğini asla unutmayacak, tarihine, milli benliğine sahip çıkacak, medeniyet yolunda kararlı biçimde yürümeye devam edecektir" diye konuştu.

Kılıçaslan ortaokulu öğrencilerinin halk oyunları gösterileri sunduğu törende, şiir ve kompozisyon yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

- Afyonkarahisar

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Afyonkarahisar'da Atatürk Stadyumu'nda tören düzenlendi.

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, törende yaptığı konuşmada, Anadolu coğrafyasının, dünyanın çeşitli uluslarından oluşan düşman kuvvetlerini işgali ile her türlü zulüm ve baskı altında yokluk ve imkansızlıklar içinde boğuştuğunu söyledi.

Kendilerine emaneti olan bu vatanı kardeşçe, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya devam edeceklerini belirten Güner, "Bu şekilde kardeşçe yaşarsak, bizi hiçbir şer odağı ve fitne unsuru yıkamaz. Vatanımız ve milletimiz ebediyete kadar varlığını sürdürür. Zaten Cumhuriyet, Türk milletinin tarihte eşine rastlanmayan bir kahramanlık destanın sonucunda ulaştığı zirvedir" dedi.

Konuşmanın ardından halk oyunları gösterisi ile çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Törene, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Gökhan İsmet Gülmez, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, milletvekilleri, askeri erkan, resmi kurum müdürleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.