banner417
banner425
26 Aralık 2014 Cuma 14:04
28 Okunma
banner416

DİYARBAKIR (AA) - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "İçinden geçtiğimiz süreç tarihi bir süreçtir. Parti kurumlarımızın da bu anlayışla bu süreçten geçmesini bekliyoruz" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda başlayan ve 3 gün sürecek olan "DBP Yerel Yönetimler Merkezi Konferansı"nda konuşan Yüksek, kaos sürecinde atılan her adımın yüzyılın şekillenmesinde büyük bir rol oynayacağını söyledi. 

Parti bileşenlerinin sürecin karakterini iyi okuyarak, değerlendirme yapmaları gerektiğine dikkati çeken Yüksek, "Bu tarihi süreci iyi görüp değerlendirmeli ve hareket etmeliyiz. Süreci kaçırmamız halinde 21. yüzyılda nasıl Kürtlere bir fırsat doğup değerlendirmemiş ise bu riskin aynısının bizi beklediğini görebilmeliyiz. Toplumların bir arada yaşayabileceği, eşit ve adil bir şekilde yaşayabileceği toplumsal sorunları çözmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Çözüm sürecine ilişkin olarak hükümetin sürekli taktiksel yaklaşımlar sergilediğini ileri süren Yüksek, artık bu yönde imkanlarının kalmadığı bir noktaya geldiklerini kaydetti. 

Bazı güçlerin süreci sabote ettiklerini iddia eden Yüksek, şöyle devam etti:

"Ne Türkiye halklarının ne de Ortadoğu halklarının bu tür oyalamayı kaldırma durumu ve şansı yoktur. Bu yüzden gerekli adımların atılması gerekiyor. Bu tür yaklaşımlarımızın, söylemlerimizin artık bir tehdit olarak algılanmadığı gerçeği de vardır. Eğer Türkiye bu tür yaklaşımlarını devam ettirirse, Suriye, Irak gibi bir dönüşümle karşı karşıya kalacağı aşikardır. Bugüne kadar sürdürülen oyalama taktiklerinin bir tarafa bırakılması gerekiyor. Bunun için hükümetin bir zihniyet değişimine gitmesi geriyor. Süreç uzadıkça bu tür sabotenin olacağını hükümet artık görmeli ve buna göre yaklaşmalıdır. 6-7 Ekim olayları bunun için çok iyi bir örnektir. Hükümetin bunu doğru anlaması gerekiyor."

"Bursa'da ve Denizli'de yaşayan halk ile Diyarbakır ve Hakkari'de yaşayan halk demokratik özerklik ile kendisini yönetebilmelidir" diyen Yüksek konuşmasını şöyle tamamladı:

"Halk yeraltı ve yer üstü kaynaklarını işletme hakkına sahip olmalıdır. Bu gelirlerin de bu yerlerde kullanılması ve kalması gerekiyor. 'Altın Hilal' denen bir coğrafyada yaşıyoruz, varlık içinde yokluk çekiyoruz. Bu konuda merkezi hükümetin elinde bulundurduğu ekonomik, sosyal, kültürel hakları yerel yönetimlere devretmesi lazım. Yerel yönetimler böylesi yetkilerle güçlendirilmesi gerekiyor."

Konferansa, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Muş Milletvekilli Demir Çelik, HDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve partililer katıldı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426