banner417
banner425
28 Ekim 2014 Salı 17:42
30 Okunma
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bmgs Kıbrıs Özel Danışmanı Eide İle Görüştü
banner416
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (BMGS) Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüştü.

Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, Kıbrıs bağlamında son gelişmelerin değerlendirildiği aktarılarak, Eide’nin ‘Kıbrıs gibi uzun soluklu bir soruna çözüm bulunması için hala iyimser olduğunu, masada olunmazsa herhangi bir çözüme ulaşılamayacağını, zaten pek çok sorunlu boyutu olan Kıbrıs konusunun gündeme gelince daha da girift hale geldiğini’ söylediği belirtildi.

Bakan Çavuşoğlu ise Türkiye’nin Kıbrıs konusuna bir çözüm bulunmasına yönelik iradesinin hala güçlü olduğunu belirterek, Türkiye olarak yapıcı yaklaşımımıza devam edeceklerini ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de müzakereler sürerken, başlattığı sondaj faaliyetlerinin müzakere ruhuna uymadığını ifade etti. Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki doğal zenginliklerin Kıbrıslı Türklerin de hakkı olduğunu söyleyerek, GKRY’nin tek taraflı yaklaşımlarını kabul etmediklerini kaydetti. Ayrıca, Çavuşoğlu’nun Birleşmiş Milletler’in sürece katkısını desteklemeye devam edeceklerini vurgulayarak, aynı iradenin hem GKRY hem de Yunanistan tarafından gösterilmesi gerektiğinin ve Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme ilişkin fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalmayacağının altını çizdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426