banner417
banner425
16 Şubat 2016 Salı 11:24
10 Okunma
Diyanet terör zararını tespit edecek
banner416

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı, "terör" gündemiyle Van'da düzenlenecek iki toplantıda, din hizmetlerinin terör olaylarından gördüğü zararları tespit edecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi din görevlilerinin katılımıyla Mardin'de yapılan istişare toplantısının ikinci ayağını 17-18 Şubat'ta Van'da gerçekleştirecek. Bu toplantının ardından, 81 il müftüsünün iştirak edeceği 32. İl Müftüleri Zirvesi de 19-21 Şubat'ta yine Van'da yapılacak. Her iki toplantıya da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez başkanlık edecek.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Din Görevlileri İstişare Toplantısı'nda, açık kürsü şeklinde din görevlilerinin terör dolayısıyla yaşadıkları sıkıntılar ele alınacak. İl Müftüleri Zirvesi'nde ise "Terör Mağduru Bölgelere Yönelik Diyanet Hizmetleri" başta olmak üzere, pek çok konuya değinilecek.

-Hasar tespit raporuna göre eylem planı hazırlanacak -

Bu toplantılar sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı, terör eylemleri nedeniyle din hizmetlerinin maddi ve manevi ne tür zararlar gördüğünü tespit etmek amacıyla "hasar tespit raporu" hazırlayarak, bu rapora göre bir eylem planı oluşturacak.

Sur, Cizre, Silopi gibi terör eylemlerinin yoğun olarak yaşandığı ilçelerde yıkılan ve hasar gören camileri tespit edecek olan Diyanet, bu camilerin yeniden ibadete açılması için çalışmalarını hızlandıracak.

Yaşanan bu hadiselerin tekrarlanmaması için oluşturulacak eylem planında, konuya ilişkin yeni önlemlerin de yer alması bekleniyor.

Toplantılar için Van'a gidecek Görmez'in, Ulu Cami'de cuma hutbesini irad etmesi, bölgenin önde gelen din alimleri olan "seyda"lar ile buluşması da planlanıyor.

Muhabir: Aynur Ekiz


Anahtar Kelimeler:
Türkiye
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426