Diyarbakır'daki terör saldırısı

- Adalet Bakanı Bozdağ: (1) - "Esasında dün Diyarbakır’da başlatılan terör saldırısı, sadece polisimizi hedef almamış, isabet eden kurşunlar sadece polisimizi şehit etmemiş, sadece Diyarbakır Baro Başkanı merhum Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesine neden olmamış, aynı zamanda Türkiyemizi hedef almıştır" - "Adli ve idari soruşturma, olayı bütün yönleriyle detaylı bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Şu anda yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden yayınlanan bazı haberler gerçek değil, yalandır" - "Hiçbir şeyin gizlenmesi, örtülmesi, gözardı edilmesi, ihmal edilmesi, asla söz konusu değildir, olması da mümkün değildir"

Diyarbakır'daki terör saldırısı

banner390

YOZGAT (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ölümü, iki polis memurunun da şehit olmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin, "Esasında dün Diyarbakır’da başlatılan terör saldırısı, sadece polisimizi hedef almamış, isabet eden kurşunlar sadece polisimizi şehit etmemiş, sadece Diyarbakır Baro Başkanı merhum Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesine neden olmamış, aynı zamanda Türkiyemizi hedef almıştır" dedi.

Bozdağ, Yozgat Belediyesi Bilal Şahin Kültür Merkezinde düzenlenen AK Parti Yozgat İl Danışma Meclisinde yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden Elçi ve polis memurlarına rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Saldırıda Elçi'nin nereden ve kimden geldiği tespit edilememiş bir kurşunun isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiğine işaret eden Bozdağ, "Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki terörün her türlüsü lanetlidir, lanetlenmelidir. Şiddetin her türü lanetlidir, lanetlenmelidir. Dünyanın hiçbir yerinde terörle, şiddetle elde edilmiş doğru bir netice yoktur. Bundan sonra da terörle ve şiddetle elde edilecek bir netice olmayacaktır" diye konuştu.

- "Ellerimizi birbiriyle daha fazla buluşturmalı"

Bozdağ, Türkiye'de hiçbir terör saldırısı, şiddet ve provokasyonun netice alamayacağını vurguladı.

Terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınadığını belirten Bozdağ, şöyle devam etti:

"Esasında dün Diyarbakır’da başlatılan terör saldırısı, sadece polisimizi hedef almamış, isabet eden kurşunlar sadece polisimizi şehit etmemiş, sadece Diyarbakır Baro Başkanı merhum Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesine neden olmamış, aynı zamanda Türkiyemizi hedef almıştır. Türk milletinin birliğini, dirliğini, huzurunu, kardeşliğini, barış ortamını hedef almıştır. Bu hesapları hepimizin görmesi lazım. Onun için de her terör saldırısı sonrası birbirimize kem gözle bakmak yerine, birbirimize şüpheyle yaklaşmak yerine, birliğimize, dirliğimize, huzurumuza, barışımıza daha fazla sahip çıkmalı, ellerimizi birbiriyle daha fazla buluşturmalı, daha fazla kenetlenmeliyiz ki bu kirli oyunları ve kirli hesapları yapanlar hedeflerine ulaşmasın."

Bozdağ, olayın akabinde hem adli hem de idari soruşturma başlatıldığını aktararak, "Adli ve idari soruşturma, olayı bütün yönleriyle detaylı bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Şu anda yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden yayınlanan bazı haberler gerçek değil, yalandır. Bazıları manipülasyon, bazıları çarpıtma... Maalesef kirli haberlerle milletimizin zihnini bulandırmak isteyen çevrelerde var" ifadesini kullandı.

- "Bütün gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarılacaktır"

Yaşananların milletin gözü önünde olduğuna dikkati çeken Bozdağ, şöyle dedi:

"Sayın Başbakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın, İçişleri Bakanlığımızın, Adalet Bakanlığımızın olayın arkasından ortaya koyduğu yaklaşımlar ortadadır. İçişleri Bakanımız dört tane müfettişi olay yerine göndermiştir. Adalet Bakanlığı olarak biz müsteşar yardımcımız ve genel müdürümüzü dün Diyarbakır’a gönderdik. Diyarbakır Başsavcısı derhal bir soruşturma, İçişleri Bakanlığı da idari bir tahkikat başlattı. Olay bütün yönleriyle incelenecek ve bütün gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarılacaktır. Hiçbir şeyin gizlenmesi, örtülmesi gözardı edilmesi, ihmal edilmesi, asla söz konusu değildir, olması da mümkün değildir."

Dünden bu yana yapılan açıklamalara bakıldığında bazı çevrelerin daha işin başında "katil devlet" diye ön yargılarıyla katil ilan etmeye başladığına dikkati çeken Bozdağ, "Elde bilgi var mı, yok. Delil var mı, yok. Herhangi bir bulgu var mı, yok. Sadece ön yargılarla konuşan parti temsilcileri oldu. HDP’nin temsilcileri oldu ve başka yerlerde, başka çevrelerde benzer konuşmalar yapıldı" dedi.

- "Yalan söyleyen HDP'nin temsilcileridir ve gerçeği çarpıtan onlardır"

Bakan Bozdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun saldırıyla ilgili açıklamalarının çarpıtıldığını da belirterek, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımızın yaptığı açıklamalar çarpıtıldı. Olayın farklı bir noktaya çekilmesi için maalesef kirli gayretleri, çabaları görüyoruz. Türkiye'nin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu beyefendi, Türkiye'yi ve Türk milletini doğru bilgilendirmekle mükelleftir ve doğru bilgilendirdi. Yalan söyleyen HDP'nin temsilcileridir ve gerçeği çarpıtan onlardır. Başbakanımızın sözünü çarpıtan onlardır. Başbakanımız çok açık net bir şekilde 'bu olayda Diyarbakır Baro Başkanı, polisin silahından çıkan kurşunla öldürülmüşse onu tespit ederiz. Çıkan sonucu da Türkiye kamuoyuyla paylaşırız. Teröristlerin silahından çıkan kurşunla öldürülmüşse onu da araştıracağız, onu da tespit edip Türkiye kamuoyuyla paylaşacağız. Yok, başka bir taraf, üçüncü bir kişi orada bu eylemi yaptıysa bir suikast ihtimali varsa onu da araştıracağız. Yani olayı bütün yönleri ile inceleyip bütün çıplaklığıyla kamuoyuyla paylaşacağız' demiştir."

Bozdağ, bu doğru sözlerin takdir edilmesi gerektiğini ancak bazılarının bu sözleri çarpıtmayı seçtiğini bildirdi.

 (Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.