banner417
banner425
27 Aralık 2014 Cumartesi 15:43
66 Okunma
Diyarbakır'da
banner416

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da "Dom" olarak bilinen 50 Roman çiftinin resmi nikahı kıyıldı, 50 çocuk sünnet ettirildi.

Bağlar ilçesinde İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi, Emniyet Müdürlüğü, Diyarbakır Domlar ve Romanlar Kültür ve Dayanışma Derneği ile MEKSA Vakfı'nın işbirliğiyle bir düğün salonunda "Dom düğünü" etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Vali Hüseyin Aksoy, Roman vatandaşların Türkiye'nin önemli renklerinden bir kesimi oluşturduğunu söyledi.

Çocuk sahibi olmalarına rağmen resmi nikahını yapamamış olan çiftleri, resmen evlendireceklerini kaydeden Aksoy, aralarında 25 yıldır resmi nikahı yapılmamış çiftin de bulunduğunu belirtti.

"Daha da önemlisi, bunların çocuklarının nüfus kayıtları olmayanları var. 17 çocuğumuz hiç nüfusa kayıtlı değil" diyen Vali Aksoy, "Bazıları anne bazıları baba üzerine kayıtlı ve bazılarının da hiç kaydı yok. Hiç kaydı bulunmayan çocuğun, okula devam etmesi ve bir takım sosyal haklardan yararlanması mümkün değil" ifadesini kullandı.

Projedeki temel amaçlarından birinin bu çocukları kayıt altına almak olduğunu dile getiren Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Okul çağında olanların, okula kazandırılmalarını ve bir bütün olarak sosyal bütünleşmelerini sağlamaktır. Ailenin bütünlüğü, kutsallığı büyük önem taşımaktadır. Özellikle erken yaşta evliliklerin önüne geçilmesi, çocukların kayıt altına alınması ve en temel haklardan olan eğitim hakkında yoksun kalmaması hassasiyetle durduğumuz konuların başında gelmektedir."

İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü de proje kapsamında erken evliliğin önüne geçmek ve evliliğin kutsallığına bir kez daha vurgu yapmak için bir araya geldiklerini kaydederek, nikahı kıyılan çiftlere mutluluklar diledi.

- Gelinleri 10 kişilik kuaför ekibi hazırladı

Düğün öncesinde gelin ve damatların hazırlıkları sabahın erken saatlerinde başladı. Gelinler, 10 kişilik bir kuaför ekibi tarafından düğün töreni için hazırlanırken, damatlar da çeşitli berber ve kuaförlerde tıraş edildikten sonra salona geldi. 

Düğünde, nikahı kıyılanlar arasında, işitme engelli çift ile 25 yıldır birlikte yaşayan ve bu birliktelikten 4 çocukları bulunan çift de bulunuyor. 

Diyarbakır Domlar ve Romanlar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Demir'in zurna çaldığı düğünde 50 çocuk da sünnet edildi.

Etkinlikte Vali Aksoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü çiftlerin şahitliğini yaptı. Aksoy, çiftlere çeyrek altın taktı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426