Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

AKSARAY (AA) - Aksaray’da, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Ulu Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan bir grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi...

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

banner390

AKSARAY (AA) - Aksaray’da, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Ulu Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan bir grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

Anadolu Gençlik Derneği Aksaray Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Özbek, yaptığı açıklamada, işgalci Çin hükümetinin Müslümanlara yönelik baskıları artırmasında özellikle ramazan ayının seçilmesinin manidar olduğunu söyledi.

Müslümanlara yönelik yapılan bu zulümlerin son bulması gerektiğini ifade eden Özbek, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz hafta sadece oruç tuttukları için 100'e yakın kardeşimiz şehit edilmiştir. Aynı şekilde namazlarına bile müsaade edilmemiştir. Oruç tutmayı, namaz kılmayı yasaklamak bizim anlayışımıza göre firavunlaşmaktır. Doğu Türkistan’da Müslüman ya da değil kimsenin saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz. İnsanların hak ve hukuklarının gözetilmesini ve yapılan zulümlerin son bulmasını istiyoruz."

Konuşmanın ardından grup üyeleri, "Zalimler için yaşasın cehennem", "Müslüman uyuma, Doğu Türkistanlı kardeşlerini duanda unutma", "Güneşin doğduğu yerde kardeşin kan ağlıyor, görmüyor musun Müslüman" yazılı dövizler taşıyarak, Çin aleyhine slogan attı.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.