Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

KONYA (AA) - Konya'da, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.Tarihi Şerafettin Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi...

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

banner390

KONYA (AA) - Konya'da, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Tarihi Şerafettin Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, burada yaptığı açıklamada, Çin hükümetince Doğu Türkistan halkına yönelik zulmün devam ettiğini söyledi.

Müslümanlara yönelik baskı ve zulmün, ramazan ayında da sürdüğüne işaret eden Parlak, Doğu Türkistan'da geçen hafta sadece oruç tuttukları için yüze yakın Müslümanın şehit edildiğini ifade etti.

Parlak, yaşanan olaylarda tartaklanan ve yaralananların sayısının belli olmadığına dikkati çekerek, "Oruç tutmayı, namaz kılmayı yasaklamak bizim anlayışımıza göre firavunlaşmaktır. Doğu Türkistan’da Müslüman ya da değil kimsenin saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz. İnsanların hak ve hukuklarının gözetilmesini ve yapılan zulümlerin son bulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Çin'in, Doğu Türkistan'da Müslümanların her şeyine müdahale ettiğine vurgu yapan Parlak, şunları kaydetti:

"Çin hükümetinin, insan hak ve özgürlüklerinin ne kadar uzağında olduğu aşikardır. Çin yönetimi aynı zamanda Müslümanların etnik kimliğine yönelik asimilasyon politikaları yürütmektedir. Bunun adı faşizanlıktır. Müslümanlara ait lokanta ve benzeri yerlerin ramazanda gün boyunca açık olmasını ve her birinde alkol satışı yapılmasını istemek de yine inanç hürriyetine aykırı bir uygulamadır. Müslümanlara zorla alkol içirmenin zorbalıktan başka bir izahı yoktur." 

Konuşmanın ardından grup üyeleri, "Avrupa değil, İslam birliği", "Müslüman uyuma, Doğu Türkistanlı kardeşlerini duanda unutma", "Güneşin doğduğu yerde kardeşin kan ağlıyor, görmüyor musun Müslüman" yazılı dövizler taşıyarak, Çin aleyhine slogan attı.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.