Dünya Çocukları Bursa’da Buluşuyor

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçi çocukları, 20 Aralık’ta Bursa’ya gelecek ve 12 gün boyunca Osmanlı Türk kültürünü öğrenerek spor branşlarında tecrübe sahibi olacak.Diyanet İşleri Başkanlığı’yla Bursa Büyükşehir...

Dünya Çocukları Bursa’da Buluşuyor

banner390
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçi çocukları, 20 Aralık’ta Bursa’ya gelecek ve 12 gün boyunca Osmanlı Türk kültürünü öğrenerek spor branşlarında tecrübe sahibi olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’yla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda düzenlenen ve ‘Değerler Eğitimi Programı’ adını taşıyan etkinlik, 20 Aralık’ta start alacak. 2 Ocak’a kadar sürecek etkinliğe Amerika, Almanya, Fransa, İsviçre, Danimarka, Hollanda ve Belçika’dan ilköğretim okulu seviyesinde 168 çocuk katılacak.

Etkinliğin ‘Bursa üzerinden’ Türkiye’nin tarih ve kültür yapısını ‘spesifik uygulamalarla’ gurbetçi çocuklarına öğretmeyi hedef aldığını belirten Program Koordinatörü Çağrı Dalgalı, gelecek çocuklar için dolu bir program hazırladıklarını söyledi. Çocukların Bursa’da bulundukları süre boyunca güne erken başlayacağını anlatan Dalgalı, sabah sporunun ardından kültür gezilerinin düzenleneceğini ifade etti. Bursa’nın Osmanlı’nın kurulduğu kent olduğunu, Osmanlı şehir ve ticaret sisteminin bu kentte şekillendiğini, 6 padişahın mezarının Bursa’da bulunduğunu, çarşı ve külliyelere dair Osmanlı başlangıç dönemi mimari örneklerinin Bursa’da verildiğini kaydeden Dalgalı, Türkiye’nin temel yapısını oluşturan tüm bu zenginliklerin öz kültürlerinden mahrum yaşayan gurbetçi çocuklara da öğretileceğini belirtti. Programın sadece kültür gezilerini kapsamadığını, Bursa’ya gelen çocuklara spor branşlarıyla ilgili eğitimler de verileceğini vurgulayan Dalgalı, Bursa’ya gelecek çocukların Türkiye’nin yurt dışı temsilcilikleri vasıtasıyla seçildiğini hatırlattı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.