banner417
banner425
03 Aralık 2015 Perşembe 13:20
6 Okunma
Dünya Engelliler Günü
banner416

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu ve engelliler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yürüyüş yaptı.

Millet Bulvarı'nda bir araya gelen grup, Cumhuriyet Meydanı'na kadar slogan atarak ve düdük çalarak yürüdü.

Kırıkkale Üniversitesi Engelsiz Yaşamı Paylaşma Topluluğu Başkanı Resul Partici, burada yaptığı açıklamada, 3 Aralık'ın engelli bireylerin sorunlarına dikkati çekmek, çözümler üretmek, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırmak açısından anlamlı bir tarih olduğunu söyledi.

Amaçlarının toplumun engelli bireylere uyumunu sağlamak olduğunu belirten Partici, şöyle konuştu:

"Bir diğer amacımız, engelli bireylerin insan haklarından tam ve eşit ölçüde faydalanmalarını sağlamaktır. Ülke nüfuslarına baktığımızda nüfusu oluşturan her 10 kişiden birinin fiziksel ve zihinsel olarak engelli olduğu görülmektedir. Engelli bireyler ve aileleri birlikte düşünüldüğünde ülkelerin nüfuslarının yaklaşık yüzde 25'i engelli bireylerin karşılaştığı sorunlardan olumsuz etkilenmektedir. Engelli insanların normal bir hayat sürmeleri toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda engelli vatandaşlara acıma duygularıyla yaklaşmak yerine kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Öte yandan, bir basın mensubunun yürüyüş sırasında görme engelli bir vatandaşı yolun karşısına geçirmesi de grup tarafından alkışla karşılandı.

 

 
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426