Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kayseri'de

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "2002 yılında tüm ilköğretimlerde 100 erkek öğrenciye karşılık 91 kız öğrenci eğitim görürken, bugün 100 erkek öğrenciye karşılık 102 kız öğrenci eğitim görüyor....

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kayseri'de

banner390

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "2002 yılında tüm ilköğretimlerde 100 erkek öğrenciye karşılık 91 kız öğrenci eğitim görürken, bugün 100 erkek öğrenciye karşılık 102 kız öğrenci eğitim görüyor. Yani okullaşma oranında, özellikle kız öğrencilerimizin ilkokul ve ortaöğretime kazandırılması için çok ciddi çaba ve gayretler var" dedi. 

Yıldız, Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, genel bütçeden milli eğitime ayrılan payın, bütün bakanlıklar ile savunma sanayinin bütçesinden daha fazla olduğunu ifade etti.

Gösterdikleri çaba ve gayretler sonucu 200'ün üzerinde yeni üniversite kurulduğunu vurgulayan Yıldız, "Milli eğitim nihayet 87,5 milyar lira bütçeye sahip oldu. Bu toplanan vergilerin neredeyse dörtte biri kadar demektir. Yani her 100 liranın 25 lirasını eğitim camiasına ayırıyoruz demektir. Diğer kısımlarda, malum güvenlik, adalet ve sağlık sektörüyle alakalı yapılan işlemler var" dedi.

Yıldız, eğitimin birçok sektörden önemli olduğunu, Türkiye'nin geleceğine, yetişmiş insanına yapılan en büyük yatırım olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Biz bu yatırımları daha da sağlamlaştırıyoruz. Bir önemli gelişme de 2002 yılında tüm ilköğretimlerde 100 erkek öğrenciye karşılık 91 kız öğrenci eğitim görürken, bugün 100 erkek öğrenciye karşılık 102 kız öğrenci eğitim görüyor. Yani okullaşma oranında, özellikle kız öğrencilerimizin ilkokul ve ortaöğretime kazandırılması için çok ciddi çaba ve gayretler var. Medeniyet yarışında eğitim, kültür olmadan herhangi bir ekonomik büyümenin çok fazla katkı sağlamayacağını bütün dünya ülkeleri biliyorlar. Son 13 yılda eğitimle alakalı yapılanlar çok gerekli çalışmalardı ama tabii ki tek başına yeterli değildi. Hala yapılacak çok fazla iş var. Özellikle derslik başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarımızın her geçen gün daha da iyileşeceğine hep beraber inanıyoruz." 

Kayseri'nin üniversiteler şehri olduğuna dikkati çeken Yıldız, "Gerek kamunun gerekse özel sektörün yaptığı hayırlarla beraber, bugünleri hep beraber yakalamış bulunuyoruz. Ankara, İstanbul ve İzmir'den sonra en fazla üniversiteye sahip il olarak tabii ki bizim iftihar edeceğimiz bir alana gelmiş olduk" dedi.

- "Türkiye'deki okuma oranları hala çok düşük"

Yıldız, Türkiye'deki okuma oranlarının hala çok düşük olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Biz günde yaklaşık 6 saat televizyon izleyen, 3 saat internete giren ama ortalama 1 dakika kitap okuyan ülke haline geldik. Bunun hiçbir şekilde izahı olmaz, hiçbir şekilde makul bir sebebi olmaz. Avrupa'daki yüzde 21 civarındaki kitap okuma oranının Türkiye'de bindelerle ölçüldüğünü söylersek yapacak çok daha fazla işimiz olduğunu hep beraber anlarız. Toplam nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar 100 bin tirajla basılırken, Türkiye'de bunun 3 bin civarında olduğunu biliyoruz. Gelişmiş ülkelerde kitaba ayrılan para, Türkiye'den çok daha yüksek. Türkiye'de her 100 kişiden 4,5'i kitap okuyor. Japonya'da her yıl 4,2 milyar kitap basılıyor, Türkiye'de bu 23 milyon adet. Bizim bunu mutlaka aşmamız, bu noktaya ulaşmamız lazım. Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa'da 7. Türkiye'de ise 12 bin kişiye 1 kitap düşüyor. Bu rakamların izahı olamaz. Onun için siz değerli öğretmenlerimizin bu konuda öğrencilerimize tavsiyeleri olabileceğini düşünüyorum."

Yıldız, televizyon izlemenin kitap okumaya göre daha ucuz ve kolay bir faaliyet olmasına rağmen üretkenliği ve hayal dünyasını kısıtladığını anlattı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu da okul ve derslik yapımı ile büyük onarımlar için hayırseverlerin verdiği katkının son 3 yılda toplam 42 milyon liraya ulaştığını bildirdi. 

Konuşmaların ardından Bakan Yıldız ve Vali Orhan Düzgün ile protokol üyeleri, hizmet binasının açılışını yaptı. 

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.