Engelli çocukları için şişe ve teneke kutu topluyor

Yozgat'ta eşi ve 2 çocuğu engelli olan Hacıbey Akay, günlük yaklaşık 20 kilometre gezerek topladığı boş şişeleri ve teneke kutuları satıp, ailesini geçindirmeye çalışıyor.

Engelli çocukları için şişe ve teneke kutu topluyor

banner390

YOZGAT (AA) - YAKUP SALMAN - Yozgat'ta eşi ve 2 çocuğu engelli olan 69 yaşındaki Hacıbey Akay, ilerleyen yaşına rağmen günlük yaklaşık 20 kilometre gezerek topladığı boş şişeleri ve teneke kutuları satıp ailesinin ihtiyaçlarını gideriyor.

Hacıbey ve fiziksel engelli Tekmile Akay çiftinin çocukları Dilek (17) ve Ali (16), 6 yaşında geçirdikleri havale nedeniyle zihinsel engelli kaldı. Yüzde 90 zihinsel engelli Ali, yüzde 57 engelli Dilek ve fiziksel engelli eşinin en büyük destekçisi olan Hacıbey Akay, engelli ve yaşlılık maaşı alan ailesinin daha iyi şartlarda yaşaması için yol kenarlarından boş şişe ve teneke kutu topluyor.

Günlük ortalama 20 kilometre yürüyen Akay, topladığı atık malzemeleri satarak ailesinin geçimini sağlıyor.

"Tahminen 20 kilometre kadar yol gidiyorum"

Akay, Ankara ve Kayseri yolunda el arabasıyla teneke kutu ve şişe topladığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Tahminen 20 kilometre kadar yol gidiyorum. Topladığım kutu ve şişeleri sanayide hurdacıya veriyorum. Günde ortalama 10 kilo kutu topluyorum. Her zaman bu şekilde olmuyor, zamana ve yerine göre bu miktar artıyor veya azalıyor. Bazen 2-3 günde 5 kilo toplayabiliyorum. Topladığım tenekelerin kilosunu 1 liradan satıyorum. Şişeleri ise tanesini 15 kuruşa satıyorum. 3 ayda bir 600 lira yaşlılık maaşı alıyorum. Yüzde 90 engelli oğlum için 800 lira evde bakım ücreti alıyoruz. Yüzde 57 engelli kızım için ise ücret almıyoruz. Kazandığım parayla iki engelli çocuğumun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum."


Etiketler; #türkiye

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.