Engellilere "Temsili Askerlik Uygulaması"

KONYA (AA) - Konya'da zihinsel ve bedensel engelli 119 kişi için temsili askerlik töreni düzenlendi.Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı General Şükrü Olcay Kışlası'na sabah gelen engelli gençler ve aileleri, askeri personel...

Engellilere

banner390

KONYA (AA) - Konya'da zihinsel ve bedensel engelli 119 kişi için temsili askerlik töreni düzenlendi.

Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı General Şükrü Olcay Kışlası'na sabah gelen engelli gençler ve aileleri, askeri personel tarafından nizamiye girişinde lokum ikramıyla karşılandı.

İşlemlerin ardından kışladaki koğuşlarda asker kıyafeti giydirilen engelliler, tören alanına getirildi. Sancağın geçişini saygı duruşunda izleyen gençler, ardından hep beraber yemin etti. Tören alanında yanaşık düzen eğitimi de alan engelliler, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. 

Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Zeki Karataş, törende yaptığı konuşmada, askerliğin Türk milletinin özünde ve ruhunda yer alan bir haslet olduğunu söyledi.

Engellilerin kısa süreliğine de olsa askeri ortamı yaşamaları ve birer Mehmetçik olmaları için bu törenin düzenlendiğine işaret eden Karataş, "İşte bugün ayrılmaz bir parçamız olan gençlerimizi bir günlüğüne de olsa askerlik vazifelerini yerine getirmeleri için kışlamıza getirdiniz. Onlara vatan, bayrak ve asker sevgisini aşıladınız. Yurdumuzun her bir köşesinde devletin kudret ve adaletini, şefkat ve merhametini temsil eden silahlı kuvvetler çatısı altında bir günlüğüne de olsa görmekten son derece memnun oldum" diye konuştu.

- Heyecandan uyuyamadı

Zihinsel engelli Ahmet Dündar, gazetecilere yaptığı açıklamada, askerlik görevini yerine getirdiği için büyük mutluluk yaşadığını söyledi.

Rehabilitasyon merkezindeki arkadaşlarının kendisini bu özel günde yalnız bırakmadığını anlatan Dündar, "Sabah erkenden kışlaya geldim. Dün akşam asker kınası yakıldı. Bugün de resmi geçitte yürüdüm ve askerlik yeminini ettim" dedi.

Ahmet'in annesi Ayşegül Dündar ise oğlunun, temsili askerlik uygulamasına çağrıldığı günden beri heyecandan uyuyamadığını söyledi. Oğlunun askerlik duygusunu bir günlüğüne de olsa yaşamasının kendisini de çok duygulandırdığını anlatan Dündar, "Onu böyle burada görmek, çok farklı bir duygu. Mutluluğu çok duygulandırdı" diyerek, gözyaşlarını tutamadı.

119 engelliye tezkereleri verildi. Bazı ailelerin tören sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.