banner417
11 Haziran 2015 Perşembe 19:21
61 Okunma
Görme engelli öğrencilere kitap okuma dinleme ve ses kayıt cihazı
banner416

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla, yarın görme engelli öğrencilere, "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) alınan bilgiye göre, Bakan Avcı, yarın Ankara Yenimahalle Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu'nda öğrencilere hem karne hem de Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazlarının dağıtımı dolayısıyla düzenlenecek törene katılacak. 

Görme engelli öğrenciler için dağıtılacak cihazlar, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin "erişebilirlik" maddesindeki kriterlerine uygun olarak Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çerçevesinde verilecek. 

-Engelsiz EBA çalışmaları 

MEB, engelli bireyler için EBA’ya yeni içerikler kazandırırken, bu içeriklerinden engelli öğretmen ve öğrencilerin de yararlanabilmeleri için çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, pek çok kamu kurum ve kuruluşu ve özel sektörle işbirliği yapılıyor.

 "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" ile özel eğitim okullarındaki görme engelli öğretmen ve öğrenciler, diledikleri zamanda ve ortamda eğitsel içeriklere ulaşabilecek ve teknolojinin olanaklarından diğer bireyler ile eşit olarak faydalanabilecek. 

- Cihazın teknik özellikleri

Dağıtılacak cihazın İngilizce ses motoru desteği bulunuyor. Cihazın dili değiştirildiğinde tüm menü ve alt menü özellikleri de bu dile göre değişebiliyor. 

MP3, WMA, WAV, FLAC, ACC, OGG gisi uzantılı ses dosyalarını çalabilen cihazın harici hoparlör ve kulaklık desteği bulunuyor. Aygıt, TXT, HTM, HTML, DOC/DOCX, EPUB gibi uzantılı metin dosyalarını sistemindeki sentezleyicileri kullanarak seslendirebiliyor. 

PDF uzantılı dosyaları seslendirebilen aygıt, AVI, MP4, 3GP, MOV, WMV, FLV, MPG, MPEG, DAT gibi video dosya türlerini sesli dinlemeyi de destekliyor. 

Alete kaydedilen kitaplarda, Daisy formatının yapısına bağlı olarak oluşturulan tüm yönlendirme özellikleri arasında gezinmeyi sağlayarak, diğer metin ve ses dosyalarında işaretli alanlar oluşturulabiliyor. Aygıtın 8 GB kapasitesinde dahili hafızası bulunuyor ve depolama kapasitesi, bellek kartları ile arttırılabiliyor.

Cihaz harici veya dahili mikrofonu ile ses kaydı da yapabiliyor. Kayıt kalitesi ve buna bağlı olarak dosya biçimi kullanıcı tarafından belirlenebiliyor. Cihazın kayıt esnasında arka plan gürültüsünü azaltma fonksiyonu da bulunuyor. 

Ses kayıt cihazı, öğrencilere bilgisayar bağlantı kablosu, şarj cihazı, kulaklık, taşıma kılıfı ile birlikte verilecek.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64