banner417
11 Mart 2016 Cuma 17:26
15 Okunma
Hz. Peygamber'e hakaret edilen karikatüre tepki yağdı
banner416

ANKARA (AA) - Ağrı'da Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri, bir gazetenin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı karikatürde Hazreti Muhammed'in "Cennet anaların ayakları altındadır" hadisiyle alay edildiğini belirterek tepki gösterdi. Platform üyeleri adına açıklamayı okuyan Mustazaflar Cemiyeti Ağrı Şube Başkanı Şaban Gökhan, karikatürü yayımlayan gazetenin Fransa'daki İslam karşıtı yayınlar yapan Charlie Hebdo dergisinin Türkiye versiyonu olduğunu söyledi.

PKK ve uzantılarının fırsat buldukça Müslümanların değerlerine saldırdıklarını belirten Gökhan, "Peygamber Efendimize olan sevgimizi ve sadakatimizi her fırsatta dile getireceğiz. Müslümanların kutsalı olan Peygamber Efendimize hakaret eden, sözde özgür denilen, Özgür Gündem gazetesini kınıyoruz" dedi.

Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri, Adana ve Mersin'de karikatüre tepki gösterdi.

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Edirne Şube Başkanı Mahmut Eroğlu da yayımlanan karikatürün hem inançla dalga geçmesi hem de günün anlamına gölge düşürmesi açısından tepkiye neden olduğunu belirtti. Eroğlu, "Peygamber Efendimiz'e hakaret içeren karikatürü lanetliyoruz. Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yayımlanan karikatür, günün anlam ve önemine gölge düşürmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

Bülbülzade Vakfı

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, bir gazetede Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımlanan karikatüre ilişkin "Karikatür, o gazetenin ruh halini yansıtıyor ve kendini cennet yerine koyarak Anadolu kadınını zayıf gören anlayışını açık ediyor" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Gençlik Vakfı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahramanmaraş Kadın ve Aile Koordinatörü Meryem Asuman Sertpolat karikatürün yayımlandığı gazetenin ismine atıfta bulunarak "Özgür Gündem, kime özgür" diye sordu.

Karikatür, Kütahya, Konya, Eskişehir, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Mardin'de de bazı sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye
Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64