banner417
banner425
18 Kasım 2014 Salı 19:32
52 Okunma
İşkur’dan 107 Bin Kişiye Girişimcilik Eğitimi
banner416
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, 2009 yılından bu yana yaklaşık 107 bin kişiye girişimcilik eğitimi verildiğini bildirdi.

İŞKUR’un 2009 yılından bu yana yaklaşık 107 bin kişiye girişimcilik eğitimi verildiğini belirten Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı, “İŞKUR 2009 yılından bu yana 56 bin 745 erkek ve 49 bin 597 kadın olmak üzere toplam 106 bin 342 kişinin faydalandığı girişimcilik eğitim programları kapsamında Kuruma kayıtlı kişilere danışmanlık hizmetleri vermekte, girişimcilik seminerlerinde daha önce eğitim almış kişileri başarılı işveren ve finans kurum/kuruluşları ile buluşturmakta, bilgilendirme faaliyetleri düzenlemektedir. Ayrıca son yaptığımız düzenlemelerle iş planlarının uygulamaya geçirilmesi, sektörde iletişim ve işbirliği ağları oluşturulması, girişimci deneyimlerinin doğrudan program faydalanıcılarına aktarılması, katılımcıların finansal araçlara ve yatırımcılara ulaşabilmesi, girişimci adaylarının yönetim becerilerinin geliştirilmesi amacıyla mentorluk hizmetleri verebilmekteyiz” dedi.

İŞKUR’un 17-23 Kasım tarihlerinde düzenlenen Global Girişimcilik Haftasında girişimcilere yönelik eğitim ve destek verdiğini ifade eden Genel Müdür Yazıcı, “Girişimcilik Eğitim Programları ile İŞKUR’a kayıtlı kişilerin kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Bu sayede işsizlik azaltılırken; ekonomide yeni ve sürdürülebilir işler de yaratılmaktadır. KOSGEB modülleri çerçevesinde en az 70 saat uygulanan girişimcilik eğitimleri girişimcilik özelliklerinin geliştirilmesi, iş planı hazırlama ve bu kapsamda yönetim planı, finansal plan, pazarlama ve üretim planlarının oluşturulması, iş planının sunumu konularını teorik ve uygulamalı olarak içermekte; eğitimlerde ayrıca başarılı girişimci hikâyeleri ve tecrübelere de yer verilmektedir. Tecrübeli profesyonel eğiticiler tarafından çoğunlukla üniversiteler, özel öğretim kurumları, meslek birlikleri/odaları, kamu kurumları ile dernek ve vakıflar aracılığı ile düzenlenen programlar sonrasında eğitimi tamamlayan katılımcılara sertifika verilmekte ve bu kişiler sertifikalar aracılığı ile hibe ve kredilere başvurabilmektedir” dedi.

Yazıcı, ayrıca “İŞKUR engelli ve eski hükümlülerden kendi işini kuracakların proje başvurularını değerlendirmekte ve engellilere 36 Bin TL’ye, eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 10 katına kadar hibe desteği vermektedir. Bugüne kadar İŞKUR tarafından 55 eski hükümlüye yaklaşık 330 Bin TL destek verilirken 2014 yılında başlayan çalışma ile 20 engellinin kendi işini kurmasına yönelik ise destek verilmiştir. Desteklerden yararlanmak isteyenler 28 Aralık 2014 tarihine kadar bulundukları ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvurabilirler” ifadesini kullandı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426