banner417
banner425
25 Aralık 2014 Perşembe 16:18
23 Okunma
İsmet İnönü Doğduğu Evde Anıldı
banner416
İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 41. ölüm yıldönümünde, doğduğu evde düzenlenen törenle anıldı. Konak Belediyesi’nce organize edilen törene Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, belediye meclis üyeleri, CHP Konak ilçe yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İsmet İnönü’nün, restore edilerek müzeye dönüştürülen evinin önünde düzenlenen törende konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İnönü’nün kahraman bir asker, başarılı bir komutan, tecrübeli bir diplomat ve usta bir devlet adamı olduğunu söyledi. Pekdaş, "Bugün bazı televizyonları açtığımızda İsmet İnönü’ye büyük saldırı ile karşı karşıyayız. Hiçbir milli kahramanı tarihteki yerine koymuyorlar. Cumhuriyet’in yaşaması için, ülkeyi 2’nci Dünya Savaşı’na sokmamak için büyük bedeller ödediler. Her insanı, her kurumu ve her olayı kendi zamanında değerlendirmek gerekir. Bugünden bakıp İsmet İnönü’ye saldırarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni kötülemek kadar aymazlık yoktur. Onlar kanlarıyla, canlarıyla bir savaşın içine girmişlerdir. Dünyanın en önemli antiemperyalist savaşını vermişler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu olan Lozan Belgesi’nin imzalanması için çalışmışlardır. Demokrasiye geçişi sağlamışlardır. Türkiye’de sancısız şekilde çok partili döneme geçiş olmuştur. Emeğe saygı göstermek, vefa bilmek, büyük devlet adamlığını tescil etmek gerekir. Özellikle bugünlerde buna daha çok ihtiyacımız var. Büyük bir hukuksuzluk içindeyken anıları önünde saygı ile eğilmek onlara vefa borcumuzu sürekli dile getirmek zorundayız. Bizlerin görevi çok; onları unutturmamak, onların hep yaşamasını sağlamak zorundayız" dedi.

MÜZE EV GEZİLDİ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi Eğitim ve Bilim Danışma Kurulu Üyesi Ahmet Gürel de, İsmet İnönü’yü ölümünün 41. yılında doğduğu evde anmanın ayrı bir önemi olduğunu söyledi. İnönü’nün yaşamından kısa anekdotlar veren Gürel, İnönü’nün Lozan’da büyük bir devlet adamlığı başarısı sergilediğini belirterek, zor geçen görüşmeler yüzünden bir gecede saçlarının beyazladığından bahsetti. Anma töreninde 83 yaşındaki emekli tarih öğretmeni Ertuğrul Atlet de kısa bir konuşma yaparak, herkesi İsmet İnönü’ye sahip çıkmaya çağırdı. Törene katılanlar konuşmaların ardından Konak Belediyesi’nce restore edilen İsmet İnönü Müze Evi’ni gezdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426