banner417
banner425
19 Şubat 2016 Cuma 15:52
8 Okunma
İsrail, Kıyk'ın ailesinin 'ziyaret' talebini reddetti
banner416

RAMALLAH (AA) - İsrailli yetkililerin 87 gündür açlık grevinde olan gazeteci Muhammed el-Kıyk'ın ailesinin ziyaret talebini "güvenlik" gerekçesiyle reddettiği bildirildi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Kıyk'ın kardeşi Hemmam el-Kıyk, "Filistinli yetkililer bizlere İsrail güvenlik birimlerinin oğlumuzu ziyaret etmemiz için verdiğimiz çabaların güvenlik gerekçesiyle şimdiye kadar sonuç vermediğini belirttiler" dedi.

Hemmam el-Kıyk, ziyarete izin verilmesi için uluslararası insan hakları kuruluşlarına destek çağrısında bulundu.

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah da bir bildiri yayınlayarak, Kıyk'ın hayati tehlikesindeki bütün sorumluluğun İsrail'de olduğunu belirtti ve Filistinli yetkililerin ziyaretin gerçekleşmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini dile getirdi.

İsrail askerlerince 21 Kasım'da Ramallah'taki evinde gözaltına alınan Kıyk, İsrail'in idari tutukluluk kararı ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için 4 gün sonra açlık grevine başlamıştı. İsrail makamları, aralık ayında, Suudi Arabistan'ın El-Mecd televizyonunda görev yapan Kıyk'ın "mesleği aracılığıyla şiddete teşvik etmek" suçlamasıyla 6 ay tutuklu kalmasına karar vermişti.

Anahtar Kelimeler:
Dünya
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426