İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma

- Eskişehir Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi'nde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Günü programı düzenlendi

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma

banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi'nde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Günü programı düzenlendi.

Okulun toplantı salonunda düzenlenen programa Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, çok sayıda davetli, okul müdür ve öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

Vali Tuna, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Siz kıymetli şehit oğulları, özellikle ifade etmek isterim ki bu hitaptaki Türkçe bir kelime olan ve aslında kız yada erkek bütün evlatları kasteden “oğul”, cephedeki askerden itibaren kadınıyla Türk milletinin tamamıdır. İstiklal Marşı’nda “Yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden” ifadesini de bu bakımdan boşuna kullanmamıştır Mehmet Akif Ersoy. Ocağın bütün fertlerinin vatan borcunu ödemeleri yönünde bir davettir İstiklal Marşı. Milli Mücadelenin bütün şiddetiyle devam ettiği, batılı devletlerin son teknoloji ile silahlandırdığı Yunanlıların Anadolu içlerine kadar yürüdüğü, Birinci İnönü Muharebesi, iç isyanlar ve bunların bastırılması gibi olayların yaşandığı, taş üstünde taş, baş üstünde baş kalmadığı bir ölüm kalım savaşının en kanlı devresindeydi millet. İşte tam da bu noktada İstiklal Marşı, aziz milletimizin kederi ve kaderini kayıt altına almıştır. Çünkü hayasızca bir akına, vatanımızı çelik zırhlı medeniyetle boğmaya çalışan, mabetlerimizin göğsüne değen namahrem ellere şahit olmuştuk milletçe. Diğer taraftan İstiklal Marşı kederimizin bir ifadesi olduğu gibi, aynı zamanda kaderimizin de bir ifadesidir."

O günlerden bu günlere hala vatan için aynı kararlılıkta mücadeleye devam edildiğini ifade eden Vali Tuna, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu anlamlı gün vesilesiyle bu kararlılığımızı, eksilmeyen bir azim ile bir kez daha tekrarlıyoruz. Bastığımız yerler toprak değildir, her karışında şehitlerimizden bir parça mevcuttur. Bu bakımdan bu topraklardan tek bir santimi dahi feda etme, gözden çıkarma hakkına sahip değiliz. Nitekim İstiklal Marşı’nda da ifade edildiği gibi 'Hakk’a tapan bir millet' olarak hilale kurban olmayı helal bilmekte ve şehitliği, makamların en yücesi görmekteyiz. Bu anlamlı gün vesilesiyle istiklalimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla gönül birliği eden silah arkadaşlarını, bu cennet vatanın uğruna canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi, birlik ruhumuzun manevi cephesini İstiklal Marşı ile taçlandıran Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Hepinizi en kalbi hislerle selamlıyor, saygılar sunuyorum."

Tören, programı düzenleyen Eti Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hüseyin Okur'un konuşması ve "Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy" konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödül almasının ardından son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.