05 Aralık 2014 Cuma 13:13
15 Okunma
Kandilli’de 650 Madencinin Endişeli Bekleyişi Sürüyor
Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesindeki özel maden ocağının kapatılması endişesini taşıyan işçiler, bu sabah ocağa inmeyerek belirsizliğin giderilmesini istedi.

Kandilli beldesinde faaliyet gösteren kömür işletmesinin faaliyetlerinin yıl sonuna kadar durdurulacağını ve kendilerine çıkış verileceğini öğrenen madenciler, sabah 07.00 vardiyasında ocağa inmeyerek belirsizliği protesto etti.

Önce işçilerle ardından da yetkililerle görüşen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu işyerinin kapatılmaması için mücadele ettiklerini söyledi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, Kandilli’deki sorunun bir an önce çözülmesini beklediklerini belirterek “Soma’da 301 madenci öldükten sonra hükümet madenciler lehine bir yasa çıkardı. Bu yasada asgari ücretin iki katından aşağıya bir fiyata madenci çalıştırılamaz. Günlük çalışma saati 6 saati geçemez. Senelik izinler 4 gün uzatılacak gibi bir takım hakları tarafımıza verdiler. Fakat bununla başlayan süreç, işçiyi eskisinden daha fazla mağdur eder hale geldi” dedi.

Sabah saatlerinde işçilerin kaymakamlık binasına yürüyeceği haberini alan polis ve jandarma Ereğli-Kandilli yolunda güvenlik önlemi alırken, Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü’nden de çevik kuvvet ekipleri geldi. İşçilerin yürüyüşten vazgeçmesi sonrası güvenlik önlemleri kaldırıldı.

Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64