Karaman Ulaşıma Önem Veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarından “Ulaştırma Harcamaları” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

Karaman Ulaşıma Önem Veriyor

banner390
Yıllar İtibariyle En Büyük Artış Ulaştırma Harcamasında 

Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlara göre; yıllar itibariyle en büyük değişim ulaştırma harcamasında gözlendi. 2002 yılında toplam harcamanın %8,7’sini oluşturan ulaştırma harcamasının payı, 2014 yılında %17,8’e çıktı.

Ulaştırma Harcamasına En Yüksek Payı TR52 Bölgesi (Konya, Karaman) Ayırdı 

Hanehalkı bütçe araştırmasının 3 yıllık veri setinin birleştirilmesiyle bölgesel düzeyde tahminler üretilebilmektedir.

2012, 2013 ve 2014 yıllarına ait araştırma verilerinin birleştirilmesiyle elde edilen İBBS(1) 2. Düzey sonuçlarına göre; toplam tüketim harcaması içerisinden ulaştırmaya en yüksek payı %22,3 ile TR52 Bölgesi (Konya, Karaman) ayırırken ikinci sırada %19,6 ile TR61 Bölgesi (Antalya, Isparta, Burdur) yer aldı. Ulaştırma harcamasına en düşük payı ise %12,1 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) ve %12,2 ile TRC3 Bölgesi (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) ayırdı. Ulaştırmaya yapılan harcamanın payında bir önceki yıla göre en yüksek artış 2,9 puan ile TRC2 Bölgesinde (Şanlıurfa, Diyarbakır) gerçekleşirken bir önceki yıla göre en fazla düşüşün yaşandığı bölge 2,0 puan ile TR90 Bölgesi (Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Artvin, Rize) oldu.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.