Kırıkkale'deki "usulsüz dinleme" davası

- Paralel Devlet Yapılanması iddiaları kapsamında haklarında dava açılan 7 polisin yargılanmasına devam edildi

Kırıkkale'deki

banner390

KIRIKKALE (AA) - Yasa dışı dinlemelerle ilgili Kırıkkale Emniyet Müdürlüğündeki Paralel Devlet Yapılanması iddialarına yönelik soruşturma kapsamında biri meslekten ihraç edilen 7 emniyet mensubu hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, eski istihbarat şube müdürü Kamil Akyıl ile meslekten ihraç edilen Olcay Kürklü'nün de aralarında bulunduğu 7 polis ile bazı müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmaya müşteki olarak katılan eski MHP Kırıkkale Milletvekili Seyit Ahmet Göçer, o dönemde MHP Kırıkkale İl Başkanlığı görevinde bulunduğunu ve dinlendiğini gazetelerden öğrendiğini söyledi.

O dönemde şikayet dilekçesi verdiğini belirten Göçer, şu anda sanıklardan şikayetinin bulunmadığını ve davaya müdahil olmak istemediğini beyan etti.

Diğer müşteki avukatları ise tutuksuz yargılanan sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep etti.

Mağdur ve müştekileri usulsüz dinlediği iddia edilen sanıklardan eski istihbarat şube müdürü Akyıl, suçlamaları kabul etmedi. Gösterilen evrakların fotokopi olduğunu, evrakların aslını ve ıslak imzalılarını görmek istediklerini dile getiren Akyıl, beraatini istedi.

Sanık avukatları da emniyet mensuplarının beraatleri ve adli kontrollerinin sonlandırılması talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmaları takip etmeleri açısından sanıkların adli kontrollerinin devamı, sanıkların tutuklanmalarına ilişkin talebin hükümle değerlendirmesi ve duruşmanın 10 Aralık'a ertelenmesine karar verdi.

Sanıklar hakkında, Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur, o dönem MHP Kırıkkale 1. sıra milletvekili adayı ve eski il başkanı Seyit Ahmet Göçer ile bazı emniyet personelini usulsüz dinledikleri iddiasıyla "Haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçlamalarıyla dava açılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.