Konya'daki "Paralel Devlet Yapılanması" davası

- Tutuksuz yargılanan iş adamı Yıldırım: "İhaleye girmek için müdürleri aşamıyorduk. O dönem yolsuzluk yapan 110 kişiyi şikayet ettim. Bizzat girdiğim ihalelerde yolsuzluk gördüm"

Konya'daki

banner390

KONYA (AA) - "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin Konya merkezli soruşturma kapsamında 2'si tutuklu 74 sanık hakkında açılan davanın duruşması, sanıklara söz verilmesiyle devam ediyor. 

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada söz alan müşteki avukatı Battal Özer, "Bu dava sanki Nusret Argun'u kurtarma, aklama davası gibi algılanıyor, gösterilmeye çalışıyor" deyince salondaki bazı kişiler, "öyle zaten" şeklinde tepki gösterdi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ahmet Odabaş, izin vermeden konuşanları duruşmadan atacağını belirterek, atışmalara son verdi.

Bir süre sonra sözlü atışmalar tekrar başlayınca mahkeme başkanı ayağa kalkarak, "Horoz dövüşü mü yapıyoruz? Bu ne ya" diye tepki gösterdi. Mahkeme başkanı, "Yargılama yapıyoruz. Buradan adalet çıkacak, başka bir şey beklemeyin. Soru sorulacak, cevap verilmek istenmiyorsa verilmeyecek. Niye müdahale ediyorsunuz?" diyerek tarafları yatıştırdı.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan, suçlamanın yapıldığı operasyonda polis memuru olan Akif Bol, mevzuata aykırı bir şey yapmadığını, dinlemeleri tape haline getirdiğini ifade etti.

Dışarıya çıktığında terörist muamelesi gördüğünü anlatan Bol, neyle suçlandığını hala bilmediğini kaydetti.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan, Okyanus Operasyonu'nun yapıldığı dönemde İstihbarat Şube'de emniyet amiri olan Harun Yaldız ise istihbarat personelinin ahlaksız işlere girmesinin mümkün olmadığını savundu. Bu dosyadan bir şey çıkmayacağını operasyonu yürütenlerin de bildiğini belirten Yaldız, o yüzden detaylı bir çalışma yapılmadığını iddia etti.

İşini yaptığı için yargılandığını ileri süren Yaldız, "Görüşmelerde suç unsuru olduğunu değerlendirdim şeyleri KOM'a gönderdim. Soruşturmaya sonunda dahil oldum. Bu vatan benim. İkinci vatanım yok. Bu memleket ve millet için çalışmaya her zaman hazırım" diye konuştu.

Sanık iş adamı Abdullah Yıldırım da Nusret Argun'un duruşmada çok sakin göründüğünü ancak çok zeki biri olduğunu söyledi. Argun'un ihalelerin çoğunu aldığını ileri süren Yıldırım, şöyle konuştu:

"İhaleye girmek için müdürleri aşamıyorduk. O dönem yolsuzluk yapan 110 kişiyi şikayet ettim. Bizzat girdiğim ihalelerde yolsuzluk gördüm. Hayatımın hiçbir döneminde cemaatle ya da başka bir grupla yakın olmadım. Kimseden emir talimat alma durumum söz konusu değil. Bu işlerle alakam yok. Nerede yolsuzluk varsa şikayet ettim. Artık kimseyi şikayet etmeyeceğim. Bir şikayet ettik başımıza gelmeyen kalmadı."

Bazı sanıklar ifade sırasında görevli polis memuru tarafından yönlendirilmeye çalışıldıklarını öne sürdü.

Duruşma verilen aranın ardından devam edecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.