KOP Bölgesi Okuma-Yazma Seferberliği Başlatıldı

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, bölge illerinde öğrencilerin ve vatandaşların okuma alışkanlığının artırılması ve okuma kültürünün sürdürülebilirliğinin sağlaması amacıyla Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerinde KOP Okuyor adlı yeni bir projeyi hayata geçirdi.

KOP Bölgesi Okuma-Yazma Seferberliği Başlatıldı

banner390
KOP İdaresi “KOP Okuyor Projesi Mali Destek Programı” Başlattı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, bölge illerinde öğrencilerin ve vatandaşların okuma alışkanlığının artırılması ve okuma kültürünün sürdürülebilirliğinin sağlaması amacıyla Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir ve Yozgat illerinde KOP Okuyor adlı yeni bir projeyi hayata geçirdi.

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP Bölgesi’nde beşeri sermayenin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini belirterek; “Başta öğrenciler olmak üzere vatandaşların okuma, yazma alışkanlığının ve kültürünün geliştirilmesi için başlatılan proje ile milli ve manevi değerlere bağlı, vatanını, milletini, bayrağını ve dinini seven bir nesil yetiştirmek için üzerimize düşen her şeyi yapacağız” diye konuştu.

“Temel hedef farkındalık oluşturmak”
“KOP Bölgesi’nde Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılması Projesi” kısa adıyla KOP Okuyor Projesi’nin KOP Bölgesi’nin görev alanı içinde yer alan Aksaray, Karaman, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinde bütün kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde uygulanacağını vurgulayan Başkan Bostancı, temel hedeflerinin okuma kültüründe farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerin okuma kültürü ve alışkanlıklarını inceleyerek proje öncesinde ayrıntılı bir çalışma yaptıklarını belirten Başkan Bostancı; “Bu bağlamda KOP Eylem Planımızın beş temel ekseninden birisi olan Beşeri ve Sosyal Yapının Güçlendirilmesi eksenindeki ‘Kültür hizmetlerine erişim artırılacak, okuma kültürünün geliştirilmesi sağlanacak’ eylemi kapsamında 2016 yatırım programına sunduğumuz ‘KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi’ Kalkınma Bakanlığımızca uygun görülmüştür. Bu kapsamda kalkınmanın eğitimle başlayacağı ilkesiyle Bakanlığımızın destek ve himayelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde KOP Bölgesi illerinde “KOP Bölgesi’nde Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılması Projesi” kısa adıyla KOP Okuyor Projesi’ni başlatmış bulunuyoruz. Proje ile KOP Bölgesinde okuma alışkanlığı ve kültürünün geliştirilmesine yönelik kamu kurum ve kuruluşların projeleri mali olarak desteklenecektir. Projenin bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Proje Kapsamında Yaklaşık 4 Milyon Lira Mali Destek”
Projenin toplam bütçesinin 3 milyon 922 bin lira olduğunu belirten Başkan Bostancı, 2016 yılı için aktarılacak olan kaynağın 1 milyon 263 bin lira, 2017 bütçesinin ise 2 milyon 659 bin lira olduğunu söyledi.

Proje bazında en düşük 5 bin en yüksek 50 bin liralık mali destek sağlanacağını belirten Bostancı; “Mali Destek Programına KOP Bölgesi’nde faaliyet gösteren üniversiteler, il ve ilçe özel idareleri,  belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları projelerini sunabilecektir. Başvuruların internet üzerinden alındığı Mali Destek Programı için son başvuru tarihi 30 Eylül 2016 Cuma mesai bitimi olarak belirlendi. Konuyla ilgili bilgilere ve başvuru rehberine kop.gov.tr ve kopokuyor.gov.tr internet sitelerinden ulaşılabilinecek” diye konuştu.

KOP Okuyor Projesi İle İlgili Bilgi ve Başvuru Şartları
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın 2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planı’nda belirlenen amaçlara uygun olarak, ulusal ölçekli stratejiler doğrultusunda; KOP Bölgesi’nde Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılarak Sürdürülebilirliğin Sağlanması Mali Destek Programı 2016 yılı proje teklif çağrısı başlatılmıştır.

Programın amacı 
KOP Bölgesi’nde yer alan Aksaray, Karaman, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinde okuma kültüründe farkındalık oluşturularak sürdürülebilir hale getirilmesi, öğrencilerin okuma ve yazma alışkanlıklarının geliştirilmesi, bu illerde projelerin uygulanması, koordinasyonunun sağlanması ve projelerin izlenmesi amaçlanmaktadır. 

Programın Öncelikleri
Program kapsamında herhangi bir öncelik bulunmamaktadır.

İdare Tarafından Desteklenecek Proje Bütçesi Limitleri

Bu program çerçevesinde proje yürütücü kuruluşuna verilecek destekler aşağıda belirtilen asgari ve azami tutarlar arasında olacaktır: 
Asgari tutar: 5.000 TL (Beş Bin Türk Lirası)
Azami tutar: 50.000 TL (Elli Bin Türk Lirası)

Başvuru Şekli
 • Proje tekliflerinin “KOP Okuyor Projesi Başvuru Rehberi”ne uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.
 • Proje teklifleri “KOP Okuyor Projesi Başvuru Formu ve Ekleri” doldurularak yapılacaktır.
 • Doldurulan form ve ekler, ıslak imza ile imzalandıktan sonra PDF dosyasına dönüştürülecek ve elektronik ortamda http://kopokuyor.kop.gov.tr adresinden idareye iletilecek, ayrıca ıslak imzalı olarak belgenin aslı elden veya posta yoluyla belirlenen tarihler içinde idareye sunulacaktır.
 • Posta veya kargo şirketi yoluyla yapılan gönderiler son başvuru tarihinde idareye ulaşmamışsa değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Islak imzalı ve elektronik belgenin birebir aynı olması gerekmektedir.
Başvuru Süresi
 • Proje teklifleri 05/08/2016 – 01/10/2016 tarihleri arasında alınacaktır.
Teklif Çağrısı
 • Projeye “KOP Okuyor Projesi Başvuru Rehberi'nde belirtilen kriterleri sağlayan tüm kurum ve kuruluşlar başvurulabilecektir.
Projelenin Gerçekleştirileceği Yer
 • Proje, KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin faaliyet gösterdiği illerde (Aksaray, Karaman, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat) gerçekleştirilmelidir.
Proje Başvuru Sayısı
 • Bir kurum en fazla iki ayrı projeyle başvurabilir.
 • Bir kurumun ortak olabileceği proje sayısında sınırlandırma yoktur.
 • Bir projedeki ortak kurum sayısında sınırlandırma yoktur.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.