Kredi Garanti Fonu Tanıtım Toplantısı

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Kredi Garanti Fonu Tanıtım Toplantısı” gerçekleşti.

Kredi Garanti Fonu Tanıtım Toplantısı

Kredi Garanti Fonu Tanıtım Toplantısı
İlgili Galeriye Git

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda “Kredi Garanti Fonu Tanıtım Toplantısı” Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli'nin katılımıyla gerçekleşti.
 
Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliği yaptığı toplantıya Karaman Valisi Murat Koca,  Ticaret İl Müdürü Yusuf Arı, KOSGEB İl Müdürü Mevlüt Tavşan, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Özçalık, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda açılış konuşması yapan Yusuf Arı, Vali Murat Koca'ya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay'a destekleri ve katılımlarından dolayı teşekkür etti ve sözü Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli'ye bıraktı.
 
Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli konuyla ilgili sunum yaparak KOBİ'lere Kredi Garanti Fonu hakkında doğuş ve kuruluş amacı, Kredi Garanti Fonu kefaletinden kimlerin yararlanabileceği, kefalet limiti ve nasıl başvurulacağı konusunda bilgiler verdi.
 
İsmet Gergerli'nin sunumunun ardından toplantı soru cevap kısmına geçilerek devam etti.
 
Kredi Garanti Fonu Nedir?
KGF'nin Doğuş Fikri ve Kuruluş Amacı:
KGF, 14 Temmuz 1993 tarih, 93/4496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kuruluş organizasyonunu tamamlayıp ilk kefaletini 1994 yılında vererek faaliyetlerine başladı.
KGF, kurumsal bir kefalet kuruluşu olarak teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin (KOBİ)  “müteselsil kefir” olmak suretiyle krediye erişimlerini sağlamakta.
Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı'nda da belirtildiği üzere, kredi değerliliği bakımından teminat yetersizliği içinde olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, çiftçiler, esnaf ve sanatkârlar ile serbest meslek mensupları lehine kefalet vermek suretiyle finansmana erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla kurulmuş ve bu amacı doğrultusunda vergi ve harçlardan muaf tutulmuştur.
 
KGF Kefaletinden Kimler Yararlanabilir?
Bankalar nezdinde kredi değerliliği olan ancak teminat yetersizliği nedeniyle krediye erişmekte güçlük çeken ve KOBİ (Yıllık net satış hasılatı ve mali bilançolarından herhangi biri 40 milyon TL'yi aşmayan işletmeler, yıllık 250 çalışandan az istihdam eden işletmeler) olarak tanımlanan gerçek veya tüzel kişi işletmeler yararlanabilir.

Kefalet Limiti Ne Kadardır?
KGF'nin kefalet limitleri destek türlerine göre değişkenlik göstermekte. KGF'nin öz kaynaklarından verilen kefaletlerde KOBİ başına kefalet üst limiti 1 milyon TL'dir. Ancak, Eximbank ihracat kredileri için münhasıran veya ilave olarak verilecek kefaletlerde KOBİ başına azami kefalet limiti 2 milyon TL'ye kadar arttırılabilmektedir.
TÜBİTAK, KOSGEB ve TTGV gibi kuruluşlara hitaben düzenlenecek kefalet mektuplarında üst limit, KGF öz kaynaklarından KOBİ başına verilecek kefalet limiti ile sınırlıdır. Hazine Müsteşarlığından sağlanan fon kapsamında verilen kefaletlerde KOBİ başına azami kefalet limiti 1.5 milyon TL'dir.

Nasıl Başvurulur?
KGF'nin kefaletinden yararlanmak isteyen KOBİ'lerin bankalardan kullanacakları krediler için KGF'de ortaklık payı bulunan bankalardan herhangi birine başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır. Aynı süreç KGF'de ortaklık payı bulunan bankaların iştiraki konumundaki Finansal Kiralama Şirketleri için de geçerlidir.
KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK doğrudan kefaletleri için KGF Şubelerine başvurulabilir.
 
Kefaletin Maliyeti Nedir?
Başvurularda inceleme ücreti olarak cüzi bir tutar talep edilmektedir. Kefalet ürününün niteliğine göre kefalet riski üzerinden yıllık %0,3-2 arasında değişen oranlarda kefalet komisyonu tahsil edilmektedir.

​KGF Riskin Ne Kadarını Üstlenmektedir?
Risk Paylaşımı ilkesine göre çalışan Kredi Garanti Fonu, kredinin en çok %80'ine kadar kefalet vermektedir. KGF, riskin en az %20/sinin, Kredi Kurumu tarafından paylaşılması koşulunu arar. Türk Eximbank kredilerinde ve doğrudan kefaletlerimizde (KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK) bu oran % 100 olarak uygulanmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.