Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek: "Böyle bir zatın anma gününde, Hazreti Mevlana'nın neyi temsil ettiğinin farkına varmamızı diliyor, bu programların Mevlana'yı anlamamıza vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan temenni ediyorum" - Şeb-i Arus törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Lütfi Elvan da katıldı

Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

banner390

KONYA (AA) - Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın 742. vuslat yıl dönümüne ilişkin; "Böyle bir zatın anma gününde, Hazreti Mevlana'nın neyi temsil ettiğinin farkına varmamızı diliyor, bu programların Mevlana'yı anlamamıza vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan temenni ediyorum" dedi.

Akyürek, Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Spor Salonu ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Şeb-i Arus töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığından bugüne kadar Şeb-i Arus törenlerine iştirak ettiğini belirterek, kendisine şükranlarını sundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da Şeb-i Arus törenleri için Brüksel'den Konya'ya geldiğini anımsatan Akyürek, "Bugün 500 trilyon liralık bir yatırımın, raylı sistem taşıtlarının hizmete alınmasını ve Alaaddin-Adliye raylı sistem hattının açılışını gerçekleştirdik. Konya'mız için hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.

- "Hazreti Mevlana İslam'ın aydınlık yüzüdür"

Akyürek, bugün Mevlana'nın vefatının yıl dönümü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu yıl da çok sayıda programa Konya'mız ev sahipliği yaptı. 200'e yakın panel, konser, sergi, sempozyum gibi etkinlikle 742. Vuslat Yıl Dönümü törenlerini idrak ettik. Şu anda da Şeb-i Arus'tayız. Törenlerimizde görev alan tüm arkadaşlarımıza, sanatçılarımıza Kültür ve Turizm Bakanımıza, Bakanlık çalışanlarına, çalışma arkadaşlarımıza, programlara gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Konya'mız adına şükranlarımızı sunuyoruz. Böyle bir zatın anma gününde, Hazreti Mevlana'nın neyi temsil ettiğinin farkına varmamızı diliyor, bu programların Mevlana'yı anlamamıza vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan temenni ediyorum."

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ve sanatçı Ahmet Özhan tarafından Türk tasavvuf müziği konseri verildi. Daha sonra araştırmacı Ömer Tuğrul İnançer, Mesnevi'den seçmeler sundu.

Genel sanat yönetmenliğini Yusuf Kayya'nın yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri, sema ayin-i şerifi icra etti.

Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Lütfi Elvan, Kırım Tatar Türkleri Lideri ve Ukrayna Parlementosu Milletvekili Mustafa Aldülcemil Kırımoğlu ile bazı bakan ve bürokratlar da izledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.