Milli Dana Karaman’dan Seçildi

Milli Dana Karaman’dan Seçildi

Milli Dana Karaman’dan Seçildi

banner390

Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi için kaliteli damızlık hayvan sayısının artırılması büyük önem arz etmekte. Ülkemizde kaliteli ve yüksek verimli damızlık hayvan elde edilmesinde suni tohumlama yöntemi etkin olarak kullanılmakta. Bu bağlamda suni tohumlama yoluyla yüksek verimli hayvanların elde edilmesinde ülkesel olarak önemli bir rol oynayan Gen-Türk Firması yerli kaynaklardan elde ettiği spermaları yetiştiricilerin kullanımına sunmakta. Bu çalışma kapsamında Gen-Türk tarafından ülke genelindeki kaliteli damızlıklar tespit edilerek yetiştiricilerden satın alınmakta ve söz konusu firmanın çiftliklerinde suni tohumlamada kullanmak üzere yetiştirilmekte.

Gen-Türk firmasının ülke genelinde yaptığı titiz araştırmalarla tespit ettiği 9 damızlıktan birisi de Karaman’da örnek çiftliklerden Duru Hayvancılıktan temin edildi.

Damızlık dana, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Ümit Çağlıyan, Karaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Sorumlu Veteriner Hekimi Muharrem Koçak, Duru Hayvancılık İşletmesi Sorumlu Veteriner Hekimi Buket Baydar tarafından Gen-Türk Sorumlu Veteriner Hekimine teslim edildi.

Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Özçalık, Hayvancılığın geliştirilmesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinin ortak yürüttüğü proje kapsamında Karaman’dan Duru Hayvancılıktan bir boğa adayı damızlık dananın seçilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, İlimizdeki hayvancılığın geliştiğinin bir işareti olan bu olayın Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Karaman İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve üreticilerimizin ortak başarısı olduğunu söyledi.

İl Müdürü Özçalık, Karaman’ın önde gelen örnek hayvancılık işletmelerinden Duru Hayvancılığın yetiştirdiği TR70236488 nolu Simmental ırkı boğa adayının gerekli bakım ve beslenmesi yapılmak üzere Gen-Türk tohum firmasının İzmir Menemen’deki çiftliğine gönderildiğini, dananın ergin yaşa ulaştıktan sonra ise Gen-Türk firması aracılığıyla tüm Türkiye’de suni tohumlamada kullanılacağını ve bu bağlamda Karaman’ı temsil edeceğini belirtti.

Özçalık, Duru Hayvancılığa Karaman hayvancılığının gelişmesindeki katkılarından dolayı teşekkür ederek, bu boğanın spermasını kullanarak tohumlama yaptıran yetiştiricilerin 50 TL daha fazla destekleme alacaklarını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.