Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

ANKARA (AA) - İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini kınadı.İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı...

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

banner390

ANKARA (AA) - İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini kınadı.

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Balcı, yaptığı açıklamada, Mısır'da 122 kişinin idamına karar verildiğini hatırlatarak, şunları belirtti: 

"Kukla Cuntacılar, Mısır halkının iradesine sahip çıkan 122 insanla birlikte insanlığın ve hukukun katli olan bu kararlarla, zindanda tutulan ve ilk defa seçimle göreve gelen Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi’yi de katletme kasıt ve planlarını ortaya koymuştur."

Batılı devletler ile insan hakları savunucularını sessizliklerinden dolayı eleştiren Balcı, asıl üzücü olanın İslam ülkelerindeki birçok hükümetin 'zımni onay mahiyetindeki sükutu' olduğunu ifade etti. 

Balcı, İslam ülkelerindeki yetkililere, ilim ve fikir adamlarına çağrıda bulunarak, "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Darbecilerin verdiği idam kararları hukuksuzdur, hükümsüzdür, uygulanması da mümkün değildir. Bu idam kararları hukukun, insanlığın ve demokrasinin idamıdır. Mısır’da er veya geç demokrasi ve Mısır halkının iradesi hakim olacaktır" değerlendirmesini yaptı. 

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.