Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

KAYSERİ (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi, Kayseri'de bazı siyasi partiler tarafından protesto edildi. Saadet Partisi İl Başkanı Mahmut Arıkan, Cumhuriyet Meydanı'nda...

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

banner390

KAYSERİ (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi, Kayseri'de bazı siyasi partiler tarafından protesto edildi. 

Saadet Partisi İl Başkanı Mahmut Arıkan, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup adına yaptığı açıklamada, darbenin gerçekleştiği günlerde ellerinde silah olmadığı halde gösteri yapan binlerce insanın katledildiğini, bu eylemi gerçekleştiren bir rejimin verdiği idam kararının kendilerini şaşırtmadığını belirtti.

Arıkan, "Sisi cuntası, İhvan'ı idam sehpalarıyla susturabileceğini zannediyor ama darbeciler ne İhvan'ı ne İslami hareketi ne de Mısır halkının iradesini teslim alamayacaktır. 90 yıllık İhvan'ın mücadele tarihi Sisi zulmünü de bertaraf edecek güçtedir" dedi.

Arıkan, dünyanın her yerinde ezilen Müslümanların bir imtihanla daha karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İhvan'a karşı gerçekleştirilen bu haksız, hukuksuz ve alçakça saldırıları, bir komediden farksız olan idam kararlarını, cuntanın baskı ve despotizmini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Mısır halkını ve Müslüman Kardeşler teşkilatını haklı davalarında sonuna kadar destekliyoruz. Mısır'da, Suriye'de, Filistin'de ve tüm dünyada müstekbirlere karşı direnen onurlu kardeşlerimizin yanında ve destekçileri olduğumuzu ifade ediyor, onları asla yalnız bırakmayacağımızı ilan ediyoruz. Müslümanlar olarak kendi irademize sahip çıkmak, kardeşlerimizle dayanışmamızı artırmak, gücümüzü azaltacak ayrılıklardan, çekişmelerden kaçınmak zorundayız."

Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Yaşar Soğuman da idam kararlarının Mısır'daki vahşetin tescili olduğunu savunarak, "Zulme sessiz kalmayacağız, meydanları terk etmeyeceğiz. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. Siyasi kararla özgür düşünce esir alınamaz" diye konuştu. 

Demokrat Parti İl Başkanı İsmet Özbakkal ise parti olarak darbelerden çok çektiklerini belirterek, Adnan Menderes'in de bir darbe sonucu idam edildiğini anımsattı. 

Mısır'da da benzer bir durum yaşandığını dile getiren Özbakkal, "Mursi'ye verilen idam kararını esefle kınıyoruz. Darbelerle demokrasi sağlanamaz. Sandıkla gelen sandıkla gitmelidir" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından dua eden grup, daha sonra dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.