banner417
banner425
26 Haziran 2015 Cuma 15:17
47 Okunma
Öldürülen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı
banner416

KAYSERİ (AA) - Kayseri, Erzincan, Tokat ve Sivas'ta, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki oruç yasağına uymadığı gerekçesiyle öldürüldüğü belirtilen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Hunat Camisi'ndeki cuma namazının ardından Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından düzenlenen gıyabi cenaze namazına ülkü ocakları üyeleri, Kayseri'de yaşayan Doğu Türkistanlılar ve vatandaşlar katıldı. 

Ülkü Ocakları İl Başkanı Aytaç Gezici, namaz sonrası yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'daki soydaşların yıllardır Çin zulmüne uğradığını ve dünyanın buna sessiz kaldığı söyledi. 

Uluslararası sivil toplum örgütlerinin ve ileri demokrasi aşıklarının 'üç maymun'u oynadıklarını savunan Gezici, "Haçlı zihniyetinin tezahürü bu kuruluşlarla birlikte, soydaşlarımızın 'anavatan' bildikleri Türkiye'nin resmi organlarının da tüm bu vahşet karşısında sessiz kalması kabul edilebilir bir durum değildir. Ortadoğu'da politikalarını terör uzantısıyla paralel belirleyenler, peşmergebaşını kendilerine kardeş kabul edenler Uzak Doğu'da da Çin'in yörüngesinde hareket etmektedir" diye konuştu. 

- Erzincan

Erzincan'da da Camii Kebir'de kılınan gıyabi cenaze namazına, MHP İl Başkanı Bekir Aksun, Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağatay Mutlu ve vatandaşlar katıldı.

Mutlu, namaz sonrası yaptığı açıklamada, Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da uzun yıllardan beri zulmün devam ettiğini, Müslüman Uygur Türkleri'nin yaşam mücadelesi verdiğini belirtti.

Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edildiğini, söz konusu Doğu Türkistan olduğunda İnsan Hakları Beyannamesi'nin herhangi bir hüküm teşkil etmediğini dile getiren Mutlu, "Özellikle ramazan ayında Uygur Türklerinin tüm değerleri hedef alınmakta, sözde demokrasi havarileri özlerindeki 'haçlı' ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadırlar" dedi.

- Tokat

Tokat'ta bir grup vatandaş Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki oruç yasağına uymadığı için 28 kişinin öldürüldüğü iddiasıyla gıyabi cenaze namazı kıldı. 

Ali Paşa Camisi'indeki cuma namazının ardından kılınan gıyabi cenaze namazına ülkü ocakları üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

Namazın ardından açıklama yapan Ülkü Ocakları İl Başkanı Ahmet Yay, Çin'in yarım asırdır Doğu Türkistan'da zulüm yaptığını ifade etti.

Dünyanın bu zulme sessiz kaldığını kaydeden Yay, "Soydaşlarımızın tuttukları oruçlar yüzünden ibadet özgürlüklerini yerine getirmeleri engelleniyor. Bizzat Çin hükümeti tarafından yapılıyor. Biz bunu protesto ediyoruz. Şehit olan soydaşlarımız için gıyabi cenaze namazı kıldık" ifadelerini kullandı.

- Sivas 

Sivas'ın Suşehri ilçesinde ise Baltuhan Camisi'nde cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Namazın ardından gazetecilere açıklama yapan Ülkü Ocakları Suşehri Temsilcisi Turan Arslan, "Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın milli ve manevi değerlerine karşı, adeta bir yıkım gerçekleştirilmektedir. Ata yurdumuzdan, hem Türk varlığı hem de Türk izleri silinmeye çalışılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426