banner417
banner425
25 Şubat 2016 Perşembe 14:34
17 Okunma
PKK-PYD ortaklığını keskin nişancılar anlattı
banner416

ŞANLIURFA (AA) - Mürşitpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde sınırı geçmeye çalışırken yakalanan 2 PYD/YPG'li keskin nişancının anlattıkları, PKK ile PYD arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şanlıurfa Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Mürşitpınar Hudut Karakolu Komutanlığı ekiplerince terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin kontrolünde bulunan Kobani'den (Ayn el Arap) Türkiye'ye geçmeye çalışırken yakalanan 2 YPG'liden birinin Bitlis nüfusuna kayıtlı "Diren" kod adlı Mesut C. (29), diğerinin ise Şırnak nüfusuna kayıtlı "Tirej" kod adlı Abdurrahman P. (23) oldukları belirlendi.

Teröristlerin üzerinde ve sırt çantalarında yapılan aramada bir M-16 piyade tüfeği, 2 kalaşnikof, 8 el bombası, 2 keskin nişancı dürbünü, 12 şarjör, bin 257 fişek, 40 zırh delici fişek, örgütsel bilgilerin yer aldığı hafıza kartı, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin detaylı haritası, 12 uyuşturucu hap ve çok sayıda cesaret hapı, 2 YPG ambleminin bulunduğu üniforma, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ve 3 hücum yeleği bulundu.

-"PYD yönetimi Sur'a geçmemi istedi" -

Teröristlerden Mesut C, ifadesinde terör örgütü PKK'ya 2005'te katıldığını, Kandil'de 2013'te keskin nişancı eğitimi aldıktan sonra örgüt yönetiminin isteğiyle 2014'te Kobani'ye gittiğini ve burada çatışmalara katıldığını anlattı.

PYD yönetiminin kararıyla PKK'ya destek için Diyarbakır'ın Sur ilçesine keskin nişancı olarak gönderildiğini belirten Mesut C, PYD yönetiminin PKK'ya destek için özellikle keskin nişancı eğitimi almış kişileri Türkiye'ye gönderdiğini kaydetti.

-Çatışmalara katılmak için uyuşturucu ve cesaret hapı -

"Tirej" kod adlı terörist Abdurrahman P. de çatışmalara katılmak için cesaret hapı, bazen de uyuşturucu hap kullandıklarını belirterek, PKK'nın Sur ve Nusaybin'de çatışmak için PYD/YPG'den keskin nişancı talebinde bulunduğunu itiraf etti.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426