Sarıkamış şehitleri anılıyor

- Yozgat, Sivas ve Kırşehir'de yürüyüş düzenlendi

Sarıkamış şehitleri anılıyor

banner390

YOZGAT/SİVAS/KIRŞEHİR (AA) - Sarıkamış Harekatı'nın 101'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Yozgat, Sivas ve Kırşehir'de yürüyüş gerçekleştirildi. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde bir araya gelen, aralarında Yozgat Vali Vekili Yavuz Güner, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarsalan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Oğuzhan Güneşer, AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerin de yer aldığı grup, Sarıkamış türküsünü söyleyerek Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Yozgat Vali Vekili Yavuz Güner, burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Sarıkamış şehitlerini minnet ve saygıyla andıklarını söyledi.

Şehitler için okunan Kuran-ı Kerim'in ardından yürüyüşe katılanlara buğday çorbası ikram edildi.

- Sivas

Sivas'ta "Vefakar Gençlik Fedakar Ecdadını Unutmayacak" sloganıyla Dört Eylül Stadı önünde toplanan grup, "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez", "Herşey Vatan İçin", "Ne Mutlu Türküm Diyene" şeklinde sloganlar attı. Sıfırın altında eksi 15 derecede başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'nda son buldu.

Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim okundu ve şehitler için dua edildi.

Sivas Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Yusuf Pençeçelik, burada yaptığı konuşmada, "Yemen kızgın çöllerde, Çanakkale derin sularda, Sarıkamış da dondurucu soğuk da yitip giden Anadolu çocuklarının hikayesini barındırır" diye konuştu.

Yürüyüşe, Sivas Vali Yardımcıları Ömer Kalaylı, Sezgin Üçüncü, Garnizon ve 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

- Kırşehir

Cacabey Meydanı'nda toplanan gruba Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından Türk bayrağı simgesi olan bere ve atkı dağıtıldı.

Grup, ellerindeki Atatürk ve Türk bayraklarıyla Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'ne kadar yürüdü. Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehitler için dua edildi. Yürüyüşe yöresel kıyafetlerle katılan vatandaşlar dikkati çekti.

Yürüyüşe Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, Kırşehir Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Beşkardaş, şehit yakınları, gençler ve çok sayıda kişi katıldı.

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.